| andreeairimia a întrebat:

Daca am 28 de saptamani de sarcina, cate luni inseamna ca am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Inseamna ca ai sapte luni implinite. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de el, de bebelus. Mai multe informatii gasesti aici:
http://www.babyonline.ro/......na-28.html

18 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

E un calcul simplu de aritmetica:28 saptamani : 4 saptamani pe luna=7 luni

| luiza a răspuns:

Medicul tau iti poate spune mai exact. In sarcina 1 luna are 28 de zile. Calculand ai avea 7 luni. Cam pe la 40-41 de saptamani vine bebe. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de el.

| Alien a răspuns:

7 luni!

| Corina a răspuns:

28 : 4 = 7 Simplu!

| andreeairimia explică:

Intreb deoarece medicul meu de familie e mai mult decat in ceata cu chestiunea asta. Dupa el se intra de la 30 de saptamana... iar ginecologul spune ca inca din saptamana 28...Asa ca pe cine sa mai cred?

| mihaa a răspuns:

La o sarcina se calculeaza o saptamana nu 7 zile, 9 zile, deci acum ai 6 luni jumate si nasterea este intre 42 si 44 saptamini

| mihaa a răspuns:

Vezi pe fisa de gravida, saptaminile

Alte răspunsuri
Abh
| Abh a răspuns:

Ai sase luni impinite, intri in luna a7-a. Daca Doamne fereste se declanseaza travaliul acum, se cheama ca nasti, daca se declanseaza travaliul pana la 28 de saptamani, avortezi. Termenul optim sa nasti e la 39-40 de saptamani.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Cunosc semnele de intrebare, fiindca nu mai stiu cum naiba se calculeaza de, la un moment dat "o luna" are 5 saptam, ani sau asa ceva...
Raspunsul: Luna a 7-a de sarcina (respectiv saptamana: 25, 26, 27 si 28). De saptamana urmatoare intrii in luna a 8-a (saptamana 29). Am aflat asta pur si simplu intinzand mana dupa o carte de cand era eu insarcinata, "despre sarcina nastere si nou-nascut"- mie mi-a prins f bine. Din ce tin minte erau cele 2 "sisteme", dar mai "zdravan la cap" mi s-a parut sistemul pe saptamani fiindca la mine in familie a aparut mitul conform caruia m-am nascut la 10 luni juma'te (waaa, ce mult!) si, de fapt, au fost 42 de saptamana (adica normal). Na, nu stiu ce fel de sarcina ai sau cum esti ca mamica, dar sfatul meu este sa lasi medicii sa se dea cu capul de pereti si sa te bazezi fie pe DPN fie pe data aproximativa a conceptiei. Si de la saptamana 36 "ai voie sa iti fie frica de nastere" laughing)
Noi am aflat (prin eliminare si cu as dpn) data conceptiei iar fi-mea a venit fix la 36 saptamana si o zi... Eu as fi vrut sa o nasc la 42.(ma rog, n-as fi vrut sa nasc deloc dar nu se putea "fara"...)

lolita
| lolita a răspuns:

Ma bag si eu si explic ca o sarcina tine 40-42 de saptamani adica 10 luni, deoarece luna nu are fix 4 saptamani ci 4 si cateva zile. la 28 de saptamnai ai avea 6 luni-6 jumate. daca te intreaba cineva tu spune cate ai chef, asa faceam si eu. laughing

| Corina a răspuns:

Draga viitoare mamica, iti spun un calcul, care la mine chiar a functionat de doua ori. In a zecea zi de intarziere a ciclului, deja aveai 1 luna de sarcina. De la acea data poti calcula in continuare lunile de sarcina. Sanatate maxima si sa dea Dumnezeu sa ai parte de un bebe sanatos, destept, frumos si norocos!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu traiesc in Spania si medicul meu m-a lamurit asa:calculezi lunile de sarcina in functie de data cand ai avut ultimul ciclu, medicii calculeaza in saptamani si maximul este 40 de saptamani chiar daca mai poti intarzis putin, in niciun caz cum am citit pe aici, 42-44.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6luni si jumatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se calculeaza 28:7 hahahalaughing ca bebelu vine la 40 de saptamani deci aia ar fi 10 luni asa ca pentru toti desteptii de aici lunile din calendar nu corespund cu lunile din sarcina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 luni jumate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 luni