| GreenVegas a întrebat:

Daca am 50kg, si 1.76 inaltime, sunt ectomorf?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Aho aho copii si frati, stati un pic si... nu dati sfaturi aiurea. Auzi acolo, anorexic? Pai ce varsta ai frate? Ca la unul trecut de 20 ani poti sa-i dai diagnosticul asta, dar daca are 16 ani este la fel? A, apropo, are 14 ani.
Esti in perioada de crestere, pari ectomorf. Uita-te la taica-tau si la maica-ta, cat de ectomori sunt ei? Ia pozele lor de la nunta, ca sa te poti compara mai bine cu ei. Si vezi atunci ectomorf. Sau nu.

8 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Probabil ca da.

" Ectomorf

Structura osoasa mica (Incheieturi si oase subtiri)
Brate si picioare lungi si subitiri
Umeri ingusti
Solduri inguste
Grasime corporala scazuta
Hiperactiv
Nu e predispus nici la crestere in masa musculara nici la depozitarea de grasime"

http://antrenorulmeupersonal.ro/......e-sa-stii/

| MaTrIx8378 a răspuns:

Ce varsta ai?

| GreenVegas explică (pentru MaTrIx8378):

14 ani.

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru GreenVegas):

Pana la 19-20 de ani poti sa mai cresti, poti sa te mai ingrasi, stiu si un prieten care are 15 ani si are 1.85 si 70 kg, dar pentru varsta ta e buna inaltimea

| scumpik99 a răspuns:

Buna.Nu sunt sigura dar esti anorexic si asta e sigur.Tu trebuie sa ai intre 66-69 de kg, ideal ar fi sa ai 66 kg.
Iti recomand sa duci o viata sanatoasa si echilibrata, bogata in cereale, proteine si grasimi vegetale dar uneori si grasimi animale.
Si cel mai important mergi la medic, ai nevoie de medic, ai grija de sanatatea ta.

| sergiuextrem1 a răspuns:

Du-te la sala in fiecare saptamana si incearca sa mai te ingrasi vreo 5 kg minim, ca la inaltimea aia esti piele si os, du-te si tu la un Mac

| Zenithf a răspuns (pentru sergiuextrem1):

De ce Mac, cand sunt o gramada de fast-food-uri mai sanatoase? oriunde poti sa manci un sandwich cu piept de pui, sau chebab, shaorma, etc, nu trebuie neaparat sa iti bagi moartea in vene cu Mac-urile tale. laughing

| UmiMi a răspuns:

CUM SA SPUNETI, OAMENI BUNI, CA E ANOREXIC? Aveti macar idee ce e Anorexia Nervosa? E o problema MENTALE, "eating disorder", la fel ca bulimia! Oamenii care sufera sunt constransi, le e greu sa iasa din boala aia, asa ca au nevoie INCLUSIV de tartament PSIHOLOGIC, nu numai de "mancare", pe are o refuza din cauze, la fel, psihice, cum ar fi: stres, depresie, nu ii place cum arata (si asta din urma din cauza presiunii societatii si a noului ideal de frumusete).
In al doilea rand, E ENORM DE GREU sa te recuperezi dupa asta. La noi, astfel de tratamente pentru anorexici sunt dubioase rau, adolescentii fiind trimisi in centre cu oameni suferinzi de schizofreni si alte boli mentale (doar mentale), fiind cu totii sedati, mancare jalnica, deloc nutritiva, fara consul psihologic bun, mizerie este tot... totul tratat anapoda, fara interes, neajungandu-se NICAIERI!

Deci NU, un om slab/aproape scheletic NU are neaparat anorexie. Pe bune! Sunt chestii total DIFERITE! E slab si gata! Anorexia e ceva GRAV si ar trebui sa se faca cunoscuta chestia asta si la noi!