Întrebare recomandată | curious01 a întrebat:

Daca am acnee, soarele poate sa-mi dauneze? de multe ori aveam impresia ca ajuta, si era mai bine dupa ce ma bronzeam sau umbla prin soare, dar am citit ca dauneaza, deci voi ce ziceti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

S-ar putea sa se mai usuce tenul de la soare si atunci sa se usuce si cosurile, nu prea vad de ce ar dauna daca iti cureti tenul periodic. singura problema ar fi transpiratia

| kyliejenner a răspuns:

Trebuie zilnic sa folosesti o crema cu protectie solara

| Cat a răspuns:

Buna!

Indiferent daca ai acnee sau nu, folosirea unei creme de fata cu factor de protectie solara ar trebui sa fie un obicei zilnic.

Da, expunerea la soare iti dauneaza. Fiecare persoana reactioneaza diferit, dar te poti astepta la o piele mai uscata, eruptii noi, inflamarea pustulelor pe care le ai deja si cresterea sensibilitatii.

Impresia ca te ajuta expunerea la soare e cauzata doar de faptul ca, in prima instanta, pustulele par sa fie mai putin productive si se usuca. E doar o aparenta.

Pentru tratamentul acneei intr-o maniera potrivita tie, apeleaza la ajutorul specializat al unui dermatolog. Acolo iti va fi explicat mai bine cat de daunator este soarele pentru piele. Daca deja urmezi un tratament, protectia solara este cu atat mai importanta. Multe produse antiacneice au si proprietati exfoliante si te poti arde mult mai usor sau poti ramane cu pete solare.

Gasesti foarte multe articole, inclusiv in limba romana, pe aceasta tema:
- http://www.csid.ro/......-11178351/
- http://www.fotoprotectie.ro/......soare.html
- http://jurnalul.ro/......15725.html

| hamsterita29 a răspuns:

Dauneaza pentru ca soare=transpiratie, transpiratie=inmultirea bacteriilor si acoperirea porilor => acnee inmultita

| Mario15 a răspuns:

Acneea are tendinta sa se "ascunda" de soare, dar va reaparea mai violent dupa ce se termina expunerea la soare ( cam toamana deci )