| SuperFanRap a întrebat:

ziceti-mi cele mai bune tratamente pentru cosuri/acnee, care la voi au avut succes rapid happy
dau funda celui care ma poate ajuta kiss

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Poti incerca lotiunea antiacnee cu extract de busuioc, de la Cosmetic Plant, usca bine cosurile.Regula de baza e demachierea zilnica a tenului, dimineata si seara. Iti recomand gelul spumant pentru ten acneic, de la Ivatherm.

| BiuL a răspuns:

Du-te la dermatolog. Un an nu am putut sa scap de bubitele de pe frunte, cu crema de la dermatolog mi-au trecut in vreo 5 zilewinking

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca esti tanar (tanara), pot fi ameliorate. Caci e treaba de hormoni si acolo trebuie sa lasi natura sa-si faca treaba. Daca ai o varsta peste adolescenta, coada calului (ceai ) e tratamentul verificat pe pielea mea. Se pune coada calului (e o planta ) in apa fiarta, se acopera, te ungi in fiecare zi de cate ori poti /pe zi (dupa racire, poti si bea ca nu e nociv. Trece.

| SuperFanRap explică (pentru oprescudorin11):

Eu am folosit multe creme, gen : Clearskin, Acneogel s.a.
acum folosesc tinctura de propolis si mibazon, tinctura de propolis usuca cosurile dar nu omoara bacateria care le produce.

am sa incerc si varianta ta, Multumesc de raspuns kiss

| oprescudorin11 a răspuns (pentru SuperFanRap):

Am fost apicultor calificat.Sunt total de acord, dar nu e panaceu.Am studiat si din carti dar si pe pielea mea. In general insa functioneaza.
Eu am o alta problema, anume, mi-a aparut in palma un neg.
Incerc sa tratez cu creionul Wartner. Care nu e indicat insa pentru alte afectiuni.
A propos:cosurile, dupa opinia mea nu sunt provocate de vreo bacterie, doar intretinute. Ma repet dar eu zic cum ca sunt pur hormonale, dependente de varsta.De fapt orice boala e 'admisa' de organism in lipsa sistemului imunitar.Eu am trait prin spitale peste 25 de ani si nu m-am protejat cu nimica (desi am trait printre tuberculosi, ...toate bolile contaminante), m-am taiat la mana sau am sangerat in astfel de medii si nu am avut nimica.Ideea e ca 'microbii, virusii" sunt perpetuu in organismul nostru traind in simbioza sau nu in functie de 'intelegere"(ca un baiat cu o fata). Care uneori se pot si certa!

| Marius1985 a răspuns:

La mine eficiente au fost pastilele astea: http://track.derminax.com/product/Derminax/?pid=123&uid=1419 s-a vazut rezultatul dupa 3 saptamanai- o luna, cam asa.

| Amely123 a răspuns:

Iti pot recomanda 2 creme de la Vivanatura : Crema antiacneica cu argila si propolis(se aplica seara) si un gel pe baza de bitter suedez si extracte de plante cu efect regenerant si antiseptic(Bitter gel-se aplica ziua). Au ingrediente naturale.Se gasesc la Plafar si costa in jur de 8 lei.La mine si la colegii care le-au incercat au avut rezultate bune.

| daddy44 a răspuns:

Eu am incercat aknesol si chiar a functionat... acum vreau sa scap de punctele negre si imi fac o masca din lapte si cativa stropi de lamaie si imi simt piele foarte catifelata poate e buna si pentru cosuri, incearcatongue