| lazio9 a întrebat:

Daca am alergie la TARATE DE GRAU e posibil sa am si la PAINE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| elena a răspuns:

La 1 kg de faina se pune 100 g de tarate si nu vad, cu ce te-ar deranja, dimpotriva face foarte bine organismului...da' acum, pe bune, cum ti-ai dat tu seama, ca esti alergic la tarate?

| arrriadna a răspuns:

Absolut. Sunt persoane care au intoleranta la gluten - care gluten e proteina din cereale- toate cerealele. Vezi wiki pentru explicatii ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Gluten ).
Exista si produse fara gluten, desigur.
Dar, daca exista o asemenea intolerantza, ar trebui sa faci "urat" (gen. sa ajungi la spital) si de la o prajitura, placinta, pilaf, etc.
Poate ca taratele alea la care esti alergic fusesera tratate cu ceva?
Dar daca alergia ta e confirmata, atunci poate ca ar trebui sa iti faci mai multe teste, pentru restul cerealelor si glutenulk lor hranitor.

| XXy a răspuns:

Se numeste intoleranta la Gluten
Si raspunsu cred ca e DA!

| anutza97 a răspuns:

Nu pentru ca nu sunt multe tarate in paine... daca nu te der dai si u un click aicea http://fripta.com/u.php?user=anutza9711

| basinaDecuc a răspuns:

Daca ai intoleranta la gluten painea este facuta din asa ceva adica din grau... da esti alergic l a asa ceva