| zuzi a întrebat:

Daca am candida pot ramane insarcinata? Impiedica cu ceva fertilitatea? Se apropie perioada fertila si tocmai am descoperit o "deosebita" candida si totusi nu as vrea sa pierd luna asta de "incercari".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sabela a răspuns:

Uita-te pe acest site:http://www.copilul.ro/......a1431.html

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei o candidoza cronica scade fertilitatea. Daca tu ai o candidoza acuta, ea nu iti va afecta fertilitatea. Dar lasa-ma sa-ti spun ca ceea ce vrei tu sa faci denota o lipsa de respect ingrozitoare pentru propria sanatate si o inconstienta criminala referitor la sanatatea copilului tau. daca ramai insarcinata cat ai candidoza, nu te vei putea trata cat timp esti insarcinata sau alaptezi. Asta inseamna ca copilul trebuie sa se nasca prin cezariana si posibil cu probleme (pneumonie, infectie oculara cu candida), iar tu vei intra in stadiul de candidoza cronica (acceptam ca te vei putea trata dupa minim un an si jumatate de evolutie a bolii). Probabil va trebui apoisa tragi cativa ani de boala asta, tratamentul in faza cronica fiind mult mai dificil.
Ma gandesc cateodata cat de putin le pasa oamenilor de sanatatea lor si a copiilor lor. Un om responsabil, aflat in situatia ta, s-ar trata, s-ar vindeca, ar mai astepta minim 3 luni pentru a face niste analize sa se asigure ca vindecarea este completa si apoi ar incerca sa ramana insarcinata. Asta din respect pentru propria persoana si din dorinta de a-i oferi copilului cele mai bune sanse la o viata sanatoasa.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu de unde stii ca ai Candidoza daca nu iese la analize si 100 de doctori n-o vad? Nu cumva este in imaginatia ta? Nu cumva o folosesti ca aparare fiindca nu vrei sa ai un copil?

Abh
| Abh a răspuns:

Cand planuiesti sa ramai insarcinata, trebuie sa fii perfect sanatoasa. Sarcina agraveaza orice boala preexistenta, cu atat mai mult candidoza, care si asa e destul de greu de tratat. In primul trimestru de sarcina nu se pot indica antimicotice.

| alexflor87 a răspuns:

Mai bine trateaza-te si apoi mai poti incerca. Nu te juca cu asa ceva. Vei face rau si copilului si tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am un raspuns pentru Brigaela. Dupa ce mergi la 100 de doctori ca sa afli de la fiecare ca esti sanatoasa, dar tu stii ca ai o candidoza pe care ei o trateaza cu superficialitate, ca niciun tratament dat de ei nu foloseste la nimic, ca cei mai multi dintre ei nici nu spun ceva despre tratarea partenerului, ca vrei sa faci un copil, dar de 3 ani de zile te lupti cu candidoza, ca la analize nu iese nimic, ca raspunsul ultimului doctor la care am fost a fost "si ce-i, toata viata o sa aveti" in conditiile in care eu am 37 de ani si vreau un copil si aman mereu ca sa tratez candidoza...doctorii astia sunt niste idioti, superficiali etc. oricati bani le-ai da si oricat ai plati la vreo clinica privata