| anonim_4396 a întrebat:

Daca am enterocolita, care se manifesta si prin diaree si voma, imi va dauna daca iau si smecta si enterol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti poate dauna. Fiindca smecta te constipa artificial si pastrezi in intestin bacterii si toxine pe care altfel le-ai elimina. Ia mai bine Saprosan.

| micurutza2005 a răspuns:

Eu as zice ca smecta e prea slaba pentru aceasta problema as zice sa iei ce am luat eu dupa ce smecta nu a facut nimic :imodium pentru diaree cate unul dupa fiecare scaun pana il ai normal, pentru voma -metoclopramid 3x1/zi, pentru refacerea florei stomacale si intestinale -debridat e foarte bun3x1/zi si biotics plicuri cate3pe zi, omeprazol 1dimineata si 1seara si o sati revii in cateva zile foarte bine

| mioara a răspuns:

In primul rand du-te la dr nu lua tot ce auzi [pentru diaree fa un ceai de frunza de smochin la o cana de apa iar pentru voma metropreol]

| hashe86 a răspuns:

In general nu ar trebui sa le combini, din cate stiu in cazul smectei nu e recomandat, citeste mai bine prospectul sa fii sigura.