| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Dacă am hemoragie foarte mare încât am folosit 11- 12 șervețele umede ca să mă șterg și să scot mirosul de sânge, ce aș putea lua pentru diminuarea hemoragiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Calciu.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand ai menstruatie nu pui servetele si te stergi, pui tampoane speciale! Intreaba-ti mama sau prietenele si iti vor arata ele.

| ziftode a răspuns:

Cum ti s-a spus, depinde de rana, insa banuiesc ca rana a fost destul de mica si te-ai speriat cat sange a curs... asa ca:
daca este o rana nu foarte mare sau o zgarietura atunci NU O CURATA, intai trebuie sa opresti hemoragia, asta se face presand marginile taieturii sau presand peste taietura, poti sa intrerupi sa dezinctezi, daca poti, insa daca dai cu apa sau cu servetele UMEDE, atunci hemoragia o sa fie si mai mare pentru ca se umezeste si sangele nu se coaguleaza, abia dupa ce nu mai curge sange, atunci cureti, dezinfectezi si bandajezi

ATENTIE, eu asa fac cu ranile mici, daca rana e mare, atunci cere ajutor, mai bine sa dai alarma degeaba decat sa ai probleme grave!

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru ziftode):

Nu este rană, dar mulțumesc oricum. Este menstruație.

| kresycenzia a răspuns:

Pentru a reduce sângerarea din perioada menstruației poți sa încerci sa iei medicamente care ajuta și pentru durere, de exemplu nurofen sau algocalmin, dar nu garantez ca sângerarea se va reduce foarte mult, depinde de organismul tău. Din câte am încercat eu și alte prietene de ale mele, cel mai bine funcționează sa bei un păhărel foarte foarte mic de țuică, ajuta și cu durerile și reduce foarte mult sângerarea.

| FlorentinaSandu a răspuns:

Nu e de joaca cu asta Draga mea. Eu spun sa te duci la un medic, și sa le spui părinților despre asta. Nu trebuie sa te speri, probabil de la oboseala. Ai grija de sănătatea ta. Linisteste-te și mergi la un medic, nu este nimic grav. O seara plăcută.

| Andrei_Leon_2002 a răspuns:

Depinde unde ai hemoragia. Daca este o hemoragie nazala care nu este provocata de o rana ți-aș recomanda sa te duci rapid la spital, aceasta fiind printre primele semne ale unor boli cronice. Daca este din cauza unei provocate de tine îți recomand să te întinzi orizontal cu mana dreapta ridicata la 90 de grade și cel mai important, sa nu tii șervetelul la nas(pentru închegarea sângelui mai rapida). Daca este o hemoragie provocata de o tăietură sau julitura de dimensiuni mici, îți recomand utilizarea sării(va durea un pic dar va închide rana mult mai repede) dar mai întâi să nu uiți să îți denzifectezi rana (preferat alcool sanitar). Succes!