| Lory37 a întrebat:

Dacă am Herpes si iau tratament antiviral mereu. Sunt la fel de mari șansele de a da boala si altor persoane?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Cu medicamente antivirale, sansele de a-l transmite tind spre zero daca datorita tratamentului, virusul herpetic devine nedetectabil.Acesta insa va ramane in organism toata viata si va fi necesar sa verifici mereu starea acestuia, chiar daca este un virus usor de tinut sub control chiar si de un sistem imunitar foarte bun.
Asta in cazul in care tratamentul va fi recomandat de catre medic in urma identificarii tulpinii virusului si administrarii periodice de antivirale potrivite, respectand instructiunile primite.

In lipsa tratamentului, herpesul se transmite cel mai usor atunci cand exista manifestari cutanate, dar in anumite conditii exista sansa sa il transmiti chiar daca nu exista simptome evidente.
Desigur, aici intra in joc sistemul imunitar, atat al tau, cat si a celui cu care intri in contact.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, herpesul genital este viral si se transmite tuturor celor cu care ai sex.
Tratamnetul este pentru tine ca sa-ti usureze simptomele, dar virsul nu dispare niciodata din corpul tau, putand sa-l transmiti la toti cu care ai sex.

| dinaprilie a răspuns:

Da..cica mai multi il avem in noi si se activeaza pe parcurs, din camd in cand. sti si tu..sti adica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu transmiți și celorlalți doar atunci când ai acele besici cu puroi, atunci se transmite virusul, după ce s-a vindecat acea leziune nu se mai transmite și altora herpesul.
Recidiva herpesului tine strict de sistemul tău imunitar, adică dacă te stresezi mult, răcești, nu te hitratezi corespunzător, îți scade imunitatea atunci reapare herpesul, posibil în același loc.
Nu e asa grav herpesul bucal, trebuie sa ai grija sa nu ajungă la ochi ca poate duce la orbire, când mai îți apare asigurate ca ai crema ACICLOVIR lângă tine sa aplici repede, asa se va vindeca mai rapid și eficient, fără recidive, și fără sa lase cicatrici.
Eventual poți cumpara de la farmacie și plasturi pentru herpes în asa mod sa nu fie prea vizibil celor din jur și sa acopere leziunile herpetice.
Poți sa iei antivirale ca le iei degeaba dacă sistemul tău imunitar nu este efectiv sănătos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu un mar pe zi mâncat îl ții la distanta mult și bine, și fără stres, și desigur sa te hidratezi corespunzător.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Poate te pune naiba si-l pasezi la altul... normal ca poti sa-l transmiti indiferent de medicamente sau leziuni! Ramai cu el pe viata, asa ca ai grija cu cine te mai incolatacesti.

| PucioasaVasilica a răspuns:

Buna! Sunt medic specialist la sectia de PNEUMONOULTRAMICROSCOPICSILICOVOLCANICONIOZA din Dambovita, in acest domeniu am avut mai multi pacienti ce s-au confruntat cu aceasta problema. Problema a fost rezolvata prin folosirea acidului hialuronic in zonele intime dintre cei doi parteneri (la baieti in oua, la fete in ovare)

| Violleta2022 a răspuns (pentru PucioasaVasilica):

Ar trebuii sa-ti fie rusine sa dai sfaturi abernate tinerilor de aici, pertinzand ca mai medic.

| imibaglupa a răspuns:

Da