| iri_stoica a întrebat:

Daca am intepaturi in inima am angina pectorala? Ce sa iau in acest caz?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

S-ar putea sa ai angina. S-ar putea sa ai alte 20 de boli. Numai dupa ce faci o electrocardiograma, un test de efort si un consult cardiologic poti sti exact ce ai. In plus, tratamentul pentru angina este dificil, trebuie individualizat in functie de varsta, de severitatea afectiunii, de alte boli asociate. Nu poti lua medicamente de inima dupa ureche. Au multe reactii adverse, iar un tratament nepotrivit persoanei tale te poate omori. Mergi la cardiolog. Vei primi si un diagnostic corect si un tratament bun.

4 răspunsuri:
| NoName_9903 a răspuns:

De regula durerea de inima nu este descrisa de pacienti ca "intepaturi", ci mai degraba ca o greutate in spatele sternului (osul pieptului). Daca ceea ce simti sunt intepaturi in zona inimii, care se accentueaza la anumite miscari sau cand inspiri profund, mai degraba este vorba despre o nevralgie intercostala.Mergi la medicul de familie sa te consulte, sa iti dea trimitere la un EKG (electrocardiograma) si daca exista dovezi de irigatie deficitara a muschiului cardiac( cauza anginei pectorale) iti va recomanda un tratament antianginos. Revenind la nevralgia intercostala, se trateaza simplu cu algocalmin etc... Dar e important sa te vada un medic!

| copolovici a răspuns:

Ce trebuie "să iei"? Să iei rapid drumul medicului e familie pentru un consult de rutină, apoi un alt drum, către cardiolog sau alt specialist către care te va trimite acesta. Drum bun!

| alexzender a răspuns:

Si eu sunt curios sa aflu...straight face si mie mi se intampla sa ma intepe inima ..doare groaznicsad

| alyvolei a răspuns:

Si pe mine ma mai inteapa inima si cand respir sadthinking, nu inteleg de ce.