| DEJ a întrebat:

Daca am luat in seara asta (19:00) un antibiotic pentru raceala (nu grava) cand pot bea alcool? Adica dupa cand timp de la administrarea antibioticului pot consuma aclool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In general, nu se consuma alcool, dar daca vei face din asta o obisnuinta, organismul nu va mai reactiona la antibiotice.
O zi bunahappy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU se consumă alcool timp de MINIM 24 de ore după terminarea tratamentului cu antibiotice!

Toate cele bune.

| InvertedDeformity a răspuns:

Poti cosuma din nou alcool dupa ce vei termina tratamentul iar raceala va trece.Chiar daca sunt ceva ore de cand ia cosumat alcool sau ai luat antibiotic, alcoolultot persista in sange si poate perturba urmatoarea doza de antibiotic.

| kikatsuki a răspuns:

Am mai luat si eu antibiotice si apoi am baut ca spartul dar n am patit nimic din cate am auzit i se anuleaza efectul dar nu bag mana in foc.eu n am patit nimic

| madalinanadreea25 a răspuns:

6/7 ore