| Andreealorena2000 a întrebat:

Daca am menstruatia neregulata imi va fi greu sa raman insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cine stie?

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fertilitatea nu este legata de regularitatea menstruatiei.

| Mihail2020 a răspuns:

Du-te la un ginecolog.
Ginecolog cand te vede si ii explici iti poate face o recomandare pe baza problemelor tale.
Fiecare femeie este diferita una fata de alta.
Tu ai mestruatie neregulata dar, nu ai dureri in cat sa ei calmante sa incerci sa reduci durerea.
Lasand asta la o parte consulta un specialist iti face o reteta bazata pe problemele tale iar in maxim 1 an deja o sa ai o mestruatie regulata.

Legat daca va fi greu Da si nu, trebuie sa stii cand ovulele ies si se duc in uter in aceea perioada ("sa poata lua aer") (perioada cand poti ramane insarcinata), poate sa fie inainte sau dupa mestruatie, vei stii atunci cand ovulele se duc spre uter lasa un fel de lichid alb (o sa vezi pe lenjerie daca ai o culoare mai inchisa gen negru/rosu se vede foarte bine).
Ginecolog poate sa iti zic cand ai si cand nu dar poate sa te si invete anumite chestii, sau doctorul de familie.

O menstruatie neregulata are urmatoarele caracteristici:

Timpul dintre 2 menstruatii se modifica semnificativ
Se elimina o cantitate mult mai mare sau mult mai mica de sange decat in mod obisnuit
Numarul de zile al menstruatiei variaza foarte mult
Multe lucruri pot determina menstruatii neregulate. Modificarile echilibrului hormonal (diferente intre nivelul hormonilor estrogeni si progesteron) pot perturba ciclul menstrual. De aceea, fetele tinere, aflate la pubertate si femeile care se apropie de menopauza au frecvent menstruatii neregulate. Alte cauze comune ale menstruatiilor neregulate includ:

Folosirea unui dispozitiv intrauterin ca metoda de contraceptie
Schimbarea pilulelor anticonceptionale sau utilizarea anumitor medicamente
Practicarea intensa de exercitii fizice
Sindromul ovarelor polichistice
Sarcina sau alaptarea
Stresul
Tiroida hiperactiva (hipertiroidism) sau tiroida nederactiva (hipotiroidism)
Ingrosarea mucoasei uterine sau existenta unor polipii pe mucoasa uterina
Fibroamele uterine
O cauza mai putin obisnuita este cicatrizarea severa (aderentele) a mucoasei uterului, o afectiune pe care medicii o numesc sindromul Asherman.