| Mihaiflorinn a întrebat:

Dacă am probleme de memorie ce pot face ca sa nu mai am pierderi de memorie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa i ei lecitină

| RAY a răspuns:

Pestele mann, cafeaua, nucile

| Violleta2022 a răspuns:

Sa dormi mai mult, dar orele de noapte, incepand cu ora 10 seara, pana dimineata, ca creierul sa se odihneasca si sa primeasca hormoni vitali lui, care-l revitalizeaza noapted e noapte. Acei hormoni se produc NUMAI cand dormim intre 10 si 2 noaptea, de aceea este vital sa dormi noapte de noapte, de la ora 10.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu este adevărat. Hormonii respectivi îi produce creierul în timp ce dormi, indiferent de oră. Nu există "ore propice" de somn. De asemenea, oamenii nocturni nu sunt o anomalie - gândește-te că era tribul de oameni în Paleolitic și nu puteau dormi toți între aceleași 8 ore, pentru că ar fi crescut numărul de ore vulnerabile ale tribului. Dacă unii dormeau între orele 22-6, alții între 00-8 iar ceilalți între 3-10, numărul de vulnerabilitate al tribului scădea de la 8 la 3. Nocturnii reprezintă 30% din populația lumii, nu sunt deloc o anomalie. Și nici nu sunt noi; există de mii de ani, doar că pe vremuri erai considerat dubios dacă te prindeau ăștia că nu dormi noaptea.