| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca internetul cauzeaza pierderi de memorie?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Intr-un fel. Stiind ca ai mereu informatia la indemana, creierul refuza sa memoreze, astfel, in timp ii scade capacitatea de memorare/leneveste.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Internetul interiorizează omul dacă stă mult în fața calculatorului.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Nu cred ca e adevarat, ca devii de dependent cred dar sa iti pierzi memoria mai greu

| Delicacy a răspuns:

Nu,este total greşit.Internetul îţi oferă o diversitate de informaţii corecte sau eronate din care trebuie să selectezi, analizezi şi să reţii(dacă te interesează). Pierderile de memorie apar din motive erediare, tulburări psihice sau înaintarea în vârstă. Memoria are şi un caracter reglator, acela de a selecta informaţia utilă şi de a o îndepărta pe cea nefolositoare pentru a nu se suprasolicita.