| ConstiintaTa a întrebat:

Daca am ramas insarcinata rezultatul unui test de sarcina ramane acelasi? De exemplu daca o femeie isi face un test de sarcina dupa 2 saptamani si iese pozitiv apoi face altul peste cateva zile sau poate chiar o luna, doua acesta ar trebui sa iasa tot pozitiv, nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Da,ramane acelasi

| 8imal a răspuns:

Da exact testul ramane acelasi! cele mai multe femei asa afla ca sarcina lor s-a dus si apoi merg la medic, nu asteapta sa putrezeasca! de aceea se monitorizeaza sarcina.

| Selima a răspuns:

Da exact...dar totusi sunt mici sanse sa fie si fals pozitiv, tocmai de aceea cel mai sigur test e cel de sange, dar invers, daca la inceput arata negativ, dupa doua saptamani poate arata pozitiv. Explicatia? : sarcina prea mica pentru a se detecta hormonul sarcinii in organism