| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ar fi sa muriți prin absurd într-o săptămână de la covid v-ar părea rău? Ce anume ați regreta de la viata? Dar dacă acest virus v-ar ucide mama ce ați face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
63 răspunsuri:
| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Daca as murii, as regreta ca nu mi-am luat la revedere de la unele persoane dragi.
Daca mama ar fi ucisa de corona...pai nsj ce as face cu viata mea.

| nigelb a răspuns:

Da mi-ar parea rau, ca n-am purtat masca corect. Totusi daca m-am protejat cum am putut atunci o sa mor cu gandul ca asa a vrut Dumnezeu. Doamne ajuta daca moare un membru din familie din cauza virusului si inca exista oameni care nu cred in el vai de capul lor...

| Dismally a răspuns:

Normal ca mi-ar parea rau, as regreta toate lucrurile pe care nu am apucat sa le fac.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Anonimmaaa888890):

Pai dacă taica tău ar fi mort și nu ai avea prieteni deloc și ar muri maica ta de la covid ce ai face? Câți ani ai? Nu vreau s te sperii dar exista aceasta posibilitate chiar dacă am menționat eu cuvântul absurd, adică mor și tineri de la covid de bătrâni nici nu mai spun. Deci ce ai face? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nigelb):

Da, o murit maica mea de Crăciun din cauza complicațiilor, și am văzut ca un nepot de al meu tot lasă răspunsuri ca nu exista acest covid face propaganda. un idiot domne ce sa mai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pe Facebook

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Am înțeles. Eu nu as regreta nimic. happy unii mor de la prima contractare cu covid alții au avut de 3 ori și nu au nimic.

| Anonimmaaa888890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tata nu am. Deci lipsa mamei mele m-ar afecta foarte mult.

| gabicoo a răspuns:

Știi ce ar fi mai bine?
Mori tu primul și după o săptămână intri pe TPU și ne spui cum a fost!
Ce zici?
Te bagi?
winking

Bula
| Bula a răspuns:

Tot restul vietii as regreta ca nu m-am vaccinat cu 3 luni inainte.
Regretata mea mama m-ar sfadi tare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Și dacă peste 5 ani te trezești cu scleroza multipla de la vaccin? Sau după câteva luni...

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu 5 ani dupa ce am murit? laughing
rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Cat ești in viata! ca vaccinul se ia din n luni în n luni pe o perioada îndelungată. Zic și eu asa ca au mai fost cazuri de la vaccinuri în care sau îmbolnăvit mulți de asa ceva sau alte boli grave.

| StrongHeart a răspuns:

Pai asta ar insemna sa ma inchin cultului Covid19 si nu, din fericire am mai mult de 2 neuroni in creier si am vazut boli mult mai grave vindecate cand nimeni nu mai avea speranta,nu ma sperie ceva ce nu poate fi vazut,decat la microscop.
Cine are credinta,nu se imbolnaveste sau daca se imbolnaveste se face bine,nu are ce sa pateasca nici intr-un milion de ani,e ferit de orice rau,ca are Duhul Sfant in el,dar daca moaste nu pupam ca sunt schelete putrezite si sunt ritualuri primitive,daca de rugat nu ne rugam,de postit nu postim,de spovedit nu ne spovedim,de impartasit cu Hristos nu ne impartasim,pe apropiati ii dusmanim si ne uram intre noi constant e si normal sa ne mai dea Dumnezeu cate o incercare,nu ca sa ne pedepseasca,ci ca sa ne indrepte,sa ne mai aminteasca de drumul vietii,ca singura certitudine e moartea,daca noua ne pasa doar de noi si ignoram tot ce e sfant,mi se pare si normal ce se intampla, dar covid nu e nimic pana la urma, sa dea Dumnezeu sa fie doar asta, sa nu vina peste noi catastrofe mai mari ca la cum ne comportam nu m-ar mira sa vedem si razboaie in urmatorii ani.
Daca mi-ar ucide virusul mama, as spune ca asta a fost voia Lui Dumnezeu.As suferi normal, dar cu Dumnezeu treci peste orice suferinta. Daca nu Il ai pe EL, ce te faci cand ramai singur singur si dai de necaz? Te dai singur la Gheena ca nu ti-ai trait viata in Hristos.Pacat ca nu intelegem ce se intampla cu lumea si credem ca totul e un vis, ca sunt povesti sau metafore.
Vai de noi, daca nu ne intoarcem la Dumnezeu o sa regretam mai tarziu cu siguranta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Acest virus te poate ucide în orice moment atâta timp cat au mai murit și alți tineri fără probleme medicale, cu tot cu credința ta te vei duce la Sf Petrulaughing

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai uite ca am avut virusul si nu am murit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru StrongHeart):

Pai și eu l-am avut și nu am murit, nu toți mor de la covid, dar exista aceasta posibilitate în moment ce au murit și alți tineri, mai ales ca acum o devenit cu 30 % mai mortal schimbându-și tulpina. Pai de aia am menționat ca unii lau avut de 3 ori și nu au murit și unii au murit de la prima contractare în ambele cazuri tinerii erau fără comorbitati preexistente. și maica mea era creștină și tot o murit de la covid, te o salvat sistem imunitar și ca ești sănătos nu credința. Pai dacă Dumnezeu o îngăduit o trauna ca ulterior cineva sa se îmbolnăvească grav psihic va asa se și întâmpla apoi scuza ma asta e un Dumnezeu de c.a.c.a.t

| Februar30 a răspuns:

Daca as muri de covid, mi-ar parea rau ca nu s-a intamplat mai repede laughing
Uneori imi imaginez cum ar fi, sa aflu cu aproximatie cam de ce boala voi muri, cand imi va aparea boala, cand se va agrava... poate asa as scapa de sentimentul absurd, ca suferintele mele nu se mai termina. Ar fi o mare usurare.

Daca mi-ar ucide parintii, poate ca m-as bucura pentru ei, ca au scapat de aici, ca nu se mai chinuie, cum s-au chinuit toata viata. La batranete viata nu e tocmai roz si multi isi doresc sa scape mai repede.
In acelasi timp m-as simti mai singur si vinovat pentru greselile mele fata de ei.

Parerea mea...
atunci cand moare cineva drag, de fapt noi suntem cei care suferim. Ei au plecat, nu mai sunt aici, au scapat de viata pe care au avut-o. Ne putem ruga pentru ei, ca sa le mearga bine acolo si sa li se ierte ce se poate ierta.
Nu are rost sa plangem din cauza ca nu mai sunt aici, sa ii dorim inapoi. Ei nu ar vrea sa creeze mai multa suferinta, decat au creat deja prin greselile lor, cat au trait.
Vor sa fie iertati, sa fie ajutati in locurile in care se afla. Ne putem gandi la ei asa cum ne gandim la orice om viu, pentru ca sunt vii, doar ca nu mai sunt pe taramul nostru. E ca si cum ar fi plecat intr-o tara straina happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Răspuns în stil mafiot! Respect man!

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh asa gandesc acum. Dar cand se va intampla sa moara, stiu ca voi simti multa suferinta, plus regrete pentru cum le-am gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Fiecare avem regrete mai mult sau mai puțin. Dar dacă nu ți ai bătut părinții poți sta flex și sa nu te mai învinovățestihappy a-ți bate părinții e un blestem de neiertat.

| Februar30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, maica-mea mi-a spus ca atunci cand eram mic, ii mai loveam cu picioarele de nervi, dar nu imi mai amintesc prea bine, ca eram mic laughing daca parau loviturile, poate nu se pune la blestem laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Februar30):

Dacă erai mic nu e cazul sa îți faci griji, doar nu iai ranit din acele lovituri. nu aveai forță sa produci vreo vătămare corporala. Cred ca cel mai urat lucru e sa îți bați părinții, numai lovituri primești de la viata.
Bună gluma laughing

| SilentRain a răspuns:

Nu,nu prea am dupa ce sa ma plang
Probabil, inmormantare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Tu ții umbra degeaba pământului nu știu ce e cu tine furi curent degeaba laughing dacă mori mâine doamne ferește vine cineva la înmormântarea ta?
Ce ai de gând sa faci mâine ce planuri ai?

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu prea cred ca vine cineva, asi avea inmormntare pe repede inainte si nici de plans nu ar plange multi, cred ca in afara de caine nu ar plange nimeni
Dumnezeu stie ce fac eu maine, singura lucrul cert pentru maine este ca o sa beau cafea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Cafea? Lunga sau scurta? Mai ușor cu cafeaua ca te ia parkinsonul de tânără. Mai vizitează și tu biserica din oraș, mai fa o spovedanie nici covid nu se atinge de tine ești o gazda ostila pentru toata lumea. eu mâine îmi iau ceva de la MC donald s și pun o lumânare pentru viitorul tău partener

| mont a răspuns:

Da, mi-ar părea rău. De la viața as regreta ca nu m-am distrat mai mult și ca a fost scurta.
In cazul mamei as plânge, as fi supărat mi-ar părea rău. Din fericire nu prea sunt șanse sa se întâmple asta.

| mont a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist. Condoleanțe.

| mihaela000ela a răspuns:

Sper sa nu se intample! si daca e /si e/si e/...chiar nu stiu cum voi reactiona,, dincolo,, ..probabil aceste probleme existentiale nu ma vor,, obosi,,