| mar345 a întrebat:

Daca are fibrom poate sa mai ramana gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poate rămâne însărcinată!

"Fibroamele și sarcina :

Fibroamele sunt responsabile pentru 2-3% din cazurile de infertilitate ‒ dacă blochează trompele uterine sau canalul cervical, dacă ocupă cavitatea uterină sau afectează circulația la nivelul mucoasei uterine." - SURSA :
http://www.infomaterna.ro/Fibromul-uterin-si-sarcina/198/articol.html

N-am înţeles exact dacă vrei să rămână sau te întrebi dacă există riscul unei sarcini în cazul contactului neprotejat...

Toate cele bune.

| mar345 explică (pentru bursuc001):

Dacă există riscul unei sarcini în cazul contactului neprotejat...

| bursuc001 a răspuns (pentru mar345):

DA, există RISC de sarcină în cazul contactului sexual neprotejat!

În procent de 95 % este FERTILĂ şi fibromul, cel mult, poate pune în pericol o eventuală sarcină.
Dar, de rămas, POATE rămâne însărcinată.

O zi frumoasă.

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

De ramas, poate ramane, problema se pune si daca duce sarcina la bun sfarsit! Un consult de specialitate o va ajuta sa ia o decizie corecta. Daca dimensiunile nu sunt mari, fibromul nu este incastrat in masa uterului, se poate duce la bun sfarsit sarcina sub supraveghere medicala.

| Sebastian1996 a răspuns:

Depinde de marime... dar nu mai poate ramane.sad

| PunkyBrunette a răspuns:

Teoretic... da. Practic... exista multe riscuri.
Ar trebui sa se opereze si sa nu amane operatia( pentru ca fibromul creste). Si pe langa fibromul cel mare pot exista si altele mici... Plus ca tumora poate fi maligna sau benigna...
Dar cel mai bine ar fi sa consultati un doctor...