| brokxy a întrebat:

Daca as merge la psiholog, macar sa ma descarc merită banii? Simt că aș plânge în fața cuiva.Ce le spui lor, ei nu au voie sa mai zica nimanui asa-i chiar daca e foarte șocant lucrul ăla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merita banii, psihologii nu te ajută la nimic doar sa ia niste bani degeaba, ei nu au solutii la problemele noastre, mai mult te rascoleste ca o sa i ti puna intrebari din trecutul tau si o sa i ti spuna sec, totul depinde de tine sa reusesti, ne vedem data viitoare si banii ti ia luat. Vrei sa te descarci doar lui Dumnezeu o poti face, gratuit, el este ascultatorul rugaciunii, el are solutii nu psihologii.

| sierra1 a răspuns:

"aș plânge în fața cuiva"

poți s-o faci aici gratis. Lumea o să te asculte cu atenție.

Desigur că mai sunt imbecili care o să reacționeze violent dar ințelege-i, au probleme grave in familie

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

In genral ajuta, tocmai pentru ca te asculta. Insa daca vrei doar sa te asculte cineva, poate sa o faca oricine, chiar si aici. Sunt sigur ca ai vazut unele persoane potrivite care ti-au dat impresia de intelegere si siguranta atunci cand iti raspund, astfel incat sa poti sa le spui ce ai pe suflet, linistita. big grin

Pe langa asta, daca ne referim doar la psihologi acum, nu prea putem spune intr-un cuvant daca merita sau nu banii.
Daca vrei sa te ajute si sa empatizeze cu tine la ceea ce spui, o sa fie nevoie de mai multe sedinte, cu siguranta. Iar asta se poate intinde pe o perioada mai mare de timp.

In general ei te ajuta sa iti constientizezi problema si sa o aduci din subconstient in constient, astfel incat sa poti sa iti amintesti de ea si sa stii ce trebuie facut atunci cand... ei bine, asta depinde de fiecare "problema" in parte big grin

Da, in general nu spun nimanui, poate doar psihiatrului, daca este cazul si de acest lucru, in functie de persoana, pentru a putea impreuna sa stabileasca un eventual tratament pentru pacient. Dar acum sa nu numim chiar "pacient", asa este un termen folosit in domeniu, insa sigur se face referire la o persoana care trece printr-un moment mai greu happy

In orice caz, sper ca totul este bine, si o sa fie bine. Daca ai vreo problema si te putem ajuta sau asculta, suntem aici.

Pana data viitoare, zile cu soare sa ai! ^_^

| Mosotti a răspuns:

Pai gaseste prieteni, parintii sa spui lor, de ce sa dai minim 150 lei pentru asta unui om pe care-l doar in cot de tine?

E nu zic nimanui, la prieteni, cunostinte zic ei ce cazuri au pe la cabinet. Mai comenteaza cate un caz, mai se amuza de unele, etc.
Pai psihologu meu cu care ma impretenisem, imi povestea cazuri, unul chiar asa mai deplasat, cum ca venisera unii la psiholog adica una cu unu un cuplu deci, sa zica ca ei merg goi prin casa, si cand se mmasturbeaza fi-su, ei considera norma, desi ala are 6-7 ani.
Bine, nu a dat nume, adresa, telefon, dar mi-a zis.

Desi asa sa zici la ce te ajuta? Ca problema ramane, trebuie sa iei masuri sa rezolvi problemele ce le ai, cand zici cuiva, sa fie constructiva discutia, nu doar sa zici ce s-a intamplat si atat, sa discutati si eventuale solutii.
De ex sa zicem ca m-a batut unu da?
Si vin si zic, la ce ma ajuta? Sau nu zic, e tot una.
Dar asa pai ma pun sa discut cu unii ca sa aranjam sa-l batem si noi mai tare pe ala, ca sa rezolv problema.

| Lukasssz a răspuns:

TPU e un site de conversatii, deci poti spune si aici ce te macina.

| Brizbriz a răspuns:

Daca gasesti un psiholog bun, EVIDENT CA MERITA BANII
insa, daca vrei pe gratis, du-te la spovedanie, NU glumesc, pana sa apara psihologia, care e o solutie stiintifica profesionista, preotii erau cei la care oamenii se descarcau

unde mai pui ca poti sa spui ce vrei, spre deosebire de psihologi, preotii nu au nici o obligatie legala sa raporteze nimic din ce le spui

| SingleForOne a răspuns:

Ti-ar fi mai potrivit sa scrii intr-un jurnal sau sa inregistrezi video/audio.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine mergi la un preot. Te scoți gratis.

| Mopmop a răspuns:

Daca vrei sa te asculte cineva in masura timpului disponibil poti sa imi scrii in pv.
Multa sanatate iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Doar popa este obligat să respecte regula asta.

| Daniel31 a răspuns:

Dupa parerea mea, e o pierdere de timp. Dai niste bani, spui ce ai de spus, dar el, cel mai probabil, nu o sa faca mare lucru, o sa iti dea niste pastile si dupa o sa te mai cheme la niste sedinte. Cel mai bine ar fi sa iti iei inima in dinti si sa vorbesti ori cu un prieten apropriat, ori cu cineva din familie, care sti ca te poate intelege si sprijini emotional.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Daniel31):

Psihologul nu da pastile big grin
Acela este psihiatrul.

| Daniel31 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu asa stiam. Scuza-ma!

| DoarBogdan a răspuns (pentru Daniel31):

Nu este nicio problema happy