| anonim_4396 a întrebat:

Psiholgii ajuta cu ceva? Eu am foarte multe problem in momentul de fata, si nu am cu cine sa vorbesc despre problemele mele, am si eu 2 prietene care nu au chef de problemele mele, mama nu arata nici un interes, iar tata nu poate sa nu zica mai departe orice I-as zice, plus nu ma prea ajuta cu nimic. Vreau sa stiu daca un psiholog ma poate ajuta cu ceva? Sunt printer voi care au mers la psiholog si se simt mai bine? Mie sincer imi e frica sa merg, nu spun problemele mele nimanui, de ce le-as spune unui strain

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Fiecare persoana are nevoie de cineva caruia sa ii povesteasca problemele. Din cand in cand problemele se accentueaza si trebuie sa avem o metoda prin care sa facem fata situatiei. Nu-ti spun ca psihologii sunt unica solutie viabila, trebuie sa gasesti modalitatea ta de a face fata atunci cand iti este greu.
Chestia este ca psihologii pentru asta exista, sa te ajute cu problemele tale, dar nu functioneaza pentru toata lumea.
Incearca sa apelezi la o persoana importanta din viata ta, daca tu consideri ca nu poti sa te deschizi in fata unui strain. Dar daca decizi ca doresti sa incerci macar cateva ore de consiliere, iti recomand sa incerci sa fii cat mai deschisa, sa ii spui ce doresti si sa nu te jenezi, cu cat sunt mai multe informatii, mai repede te poate ajuta.
Nu este deloc sanatos sa tii in tine totul, iti spun din experienta. Probabil ca nu-ti surade ideea de a discuta cu cineva strain despre problemele tale personala, dar trebuie sa lasi pe cineva inauntru. Incearca cu o prietena, mama, cu cine consideri tu ca este capabil sa te inteleaga.
Iti dau un exemplu, deoarece eu sunt mai diferit decat restul, la mine nu functioneaza nici cu psihologii, asa ca mi-am facut sigur programul. Eu stau pe pervaz noaptea si imi calmez psihicul. Stiu ca suna ciudat, dar ma calmeaza si tot de pe pervaz ti-am scris si raspunsul acesta.
Eu iti doresc o seara placuta si sper sa gasesti linistea pe care o cauti, indiferent ce metoda folosesti.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Depinde ce probleme ai. Unele se discuta cu psihologu si altele cu psihiatru... Daca ai probleme legate de sanatatea mintala (nevroze, depresii, psihoze, tulburari maniacale, tulburari obsesiv-compulsive, etc) atunci e obligatoriu sa mergi la medic, adica la psihiatru. Daca nu te intelegi bine cu colega de banca sau cu parintii atunci asta-i treaba de psiholog.

| thegatekeeper a răspuns:

Da, te-ar putea ajuta, daca mergi la un psiholog cu o oarecare experienta pe care il recomanda mai multe persoane. Nu e chiar ca si cand i-ai spune problemele tale unui strain, ci mai degraba unei persoane care ti-ar putea oferi un sfat avizat. Eu cred ca ajuta destul de mult, cu conditia sa ii spui clar care este problema, ce doresti tu sa obtii in urma sedintelor etc. Ai putea sa incerci - daca ti se pare ca nu exista niciun progres, poti intrerupe sedintele sau merge la altul.

| pastru009 a răspuns:

Salut.Tu cred ca stii raspunsul la intrebarea daca un psiholog ajuta.Dar de ce nu ai pus o intrebare asemenea acesteia: "Cum pot face sa nu imi mai fie frica de psiholog?"?
Iti pun eu niste intrebari si te rog sa raspunzi, daca doresti(prin mesaje sau direct public):
1.Esti o persoana introvertita?(nu iti plac persoanele straine si de aceea nu vrei sa cunosti oameni multi decat atunci cand esti obligat? exemplu: colegii de scoala/liceu sau de serviciu.).
2.Esti singur(nu ai cui sa i te destinzi?)?
3.De ce ti-e frica sa spui problemele tale unui psiholog, strain sau nu? Sigur nu te deranjeaza mai mult gandul cum ca ar rade de problemele tale sau te-ar arata cu degetul?
Ca daca da, asa e! GLUMESC! laughing
Crede-ma psihologii sunt de treaba.Chiar nu ai de ce sa iti fie frica de ei.As fi inteles daca ti-ar fi fost frica de dentist sau de vreun medic ceva, dar psihologii sunt oameni educati si sa stii ca munca de psiholog nu e platita de stat, ci este facuta din propria vointa dar platesti daca acel psiholog are propriul sau cabinet de psihologie.
Eu merg la psiholog cat se poate de des in primul rand fiindca imi este draga psiholoaga la care ma duc dar ma si ajuta.Nu trebuie sa iti fie frica, fiindca psihologii intotdeauna te vor primi cu caldura si te vor ajuta cum pot ei: mental, fizic, financiar, emotional etc.
Si un sfat: cele "2 prietene" pe care nu le intereseaza de ceea ce le spui, nici nu iti sunt prietene.Eu zic ca ar fi bine sa te indepartezi de ele si sa iti gasesti prieteni adevarati sau care macar te asculta.Si cu mama ta e alta chestie: vorbesti cu ea si daca nu reusesti ceva va duceti amandoi la psiholog sa o faca pe mama ta sa realizeze ce pierde daca te mai ignora.
Rezista prietene! Adolescenta e cea mai grea, dar si copilaria de asemenea! O sa trecem cu totii cu bine peste ele. happy
Iti urez noroc si nu uita de intrebari.
Plus:
1. Ce ocupatii are mama ta in loc de tine? Tu(sau familia intreaga) ar trebui sa fii ocupatia principala, iar a doua sa fie slujba ei sau alte valori de ale sale.

| pufuletziii a răspuns:

Toti avem proleme, normal ca un psiholog te poate ajuta. Asta e treaba luihappy. Trebuie doar sa ai incredere in tine, si in el. Daca nu ai fost niciodata mi se pare normal sa ti se para ciudat ca un strain te poate ajuta, dar crede-ma, iti poate schimba viata! Daca simti nevoia poti sa mergi linistit/a. Bafta!

| diaac a răspuns:

Da, ajuta. Psihologul nu este un simplu strain - este un specialist format in multi ani ca sa stie cum sa asculte si cum sa ajute cat mai eficient. Este important sa stii ca, atunci cand apelezi la un psiholog, este important ca si tu sa vrei sa te schimbi, sa depui eforturi in sensul asta. Consilierea si psihoterapia nu sunt ceva ce psihologul iti da, este un mod in care el te asista sa reusesti tu sa ai o viata mai buna. Din experienta mea, am vazut ca pe multi ii ajuta mersul la un psiholog atunci cand simt nevoia. Nu se intampla un miracol, nu te vei simti mai bine peste noapte, dar iti poate oferi o alta perspectiva, suport si o experienta care sa te ajute sa iti imbunatatesti calitatea vietii. Pot sa iti dau mai multe informatii, daca ai intrebari.

| Nerd³ a răspuns:

Cea mai in masura persoana este mama sau tatal tau. Dar daca nu vrei sa vorbesti cu ei, psihologul este cel in masura sa te invete sa apelezi la parinti. Si bine inteles multe altele. In psiholog poti avea incredere. Ce ii spui lui acolo ramane si nimeni nu afla. Iti recomand cu incredere cel mai bun psiholog local.

| elenicaelenutzaelena a răspuns:

Da psihologi te ajuta foarte mult si daca chiar simti nevoia ar trebui sa te duci