| Johnny2010 a întrebat:

Daca ati termina acum liceul, ati alege facultatea de medicina? tinand cont ca nu ati fi terminat un profil care sa includa biologia. Va rog sa argumentati raspunsul dvs. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

laughing Nu are de-a face ce liceu ai terminat sau biologia cu medicina! Biologia care ti-o imaginezi tu nu e tocmai ceea ce se face in medicina! Biologia din liceu e mai degraba o anatomie topografica ca stii pe unde sunt organele, denumirea si functia lor.Nah, in fine! Eu am terminat liceul de Arte Plastice, dupa 3 ani am dat la Colegiul de Tehnica Dentara, apoi am facut si facultatea de medicina in paralel cu faculta de arta ( Sculptura ) ca sa combin si sa fac ceva frumos intre tehnologie, arta si stiinta! Acum sunt medic dentist! Am facut-o pentru ca imi place si vroiam sa fiu printre cei mai buni, ceea ce am si reusit!winking Bafta si tie daca te hotaresti sa iti dedici muullti ani medicinei!winking

| Robert a răspuns:

Nu conteaza ce ai terminat, asta nu este un obstacol.

| Anca a răspuns:

Mi se pare mie sau e o moda medicina, la fel cum era ASE la un moment dat, sau dreptul acum cativa ani...

Nu face medicina pentru ca o fac si altii, nu o face pentru ca ti se pare tie ca suna bine, nu deveni un medic care nu stie ce face. Nu te poti juca cu viata unui om!
Cred ca acela care isi doreste sa devina medic, este pe langa un om foarte altruist dintotdeauna si un om care are meseria asta ca vis din copilarie!

Nu te face medic pentru ca asa ti s-a sculat tie intr-o zi!

| vader a răspuns:

Meseria de medic este una din acele meserii pentru care trebuie sa ai "chemare", si daca ai vrut sa urmezi medicina ar fi trebuit sa fii la un "profil care sa includa biologia". Daca simti ca vrei sa devii medic te poti pregati in particular la biologie dar daca vrei sa faci medicina ca asa ti-a venit acum, mai bine nu. E pacat sa faci o facultate de medicina si apoi sa iti deschizi un boutique cu toale sau o pizzerie. Mai bine lasi un loc liber pentru cineva care chiar vrea sa devina medic.

| ionela22 a răspuns:

Da de ce nu? Eu am terminat liceul protectia mediului si acum sunt in ultimul an la scoala sanitara profil medicina generala

| Gabidm a răspuns:

Personal, da. Sunt la un profil de filologie şi tot medicină îmi doresc. Dacă asta e ceea ce îţi doreşti cu adevărat, şi ştii că îti va plăcea să faci asta, să te implici, atunci nu sta pe gânduri. Poţi reuşi.Decizia îti aparţine, însă trebuie să ai în vedere toate aspectele şi să te gândeşti serios. Multă baftă.