| aneta a întrebat:

Daca beau ceai pentru vindeca o boala, pot sa il beau cu zahar? Sau trebuie sa-l beau asa simplu, neamestecat cu nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Cel mai bine este sa folosesti ceai cumparat din piata atunci cand el se recolteaza si se vinde si trebuie sa il usuci la adapost de soare sau caldura si ma refer aici la tei, la cel de macese, ce contine multa vitamina C si este si foarte gustos, dar sa amintesc de sunatoare, coada calului, coada soricelului, menta, musetelul etc., este bine de poti, sa le bei asa, sau de nu, poti adauga putina miere. Ceaiurile, pentru a vindeca, trebuie baute asa cum sunt, amare sau nu si potrivit de calde. Sigur ca folosite un timp indelungat, ne obisnuim cu ele si nu ni se mai par chair atat de rele la gust. Numai bine, sanatate si sa iti fie de leac cele pe care le bei, Lucien.

| costymaximus a răspuns:

Recomandabil este indulcit cu miere si lamaie.

| anna01 a răspuns:

Daca bei de exemplu ceai foarte amar, il poti indulci cu miere, nu cu zahar. Ceaiurile terapeutice se beau fara adaos pentru ca doar asa, neamestecate, produc efectul dorit.

| Deea a răspuns:

Da, poti sa pui zahar dar nu in exces.

| maya_7683 a răspuns:

Pai recomandabil ar fi fara zahar sau cum spun si restul celor care ti-au raspuns indulcit eventual cu miere.Si inca ceva foarte important, pui pliculetul de ceai in apa clocotita si lasi la infuzat 15 minute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zaharul este o substanta nociva, mai bine cu miere de albine, dar numai daca este necesar. Ceaiul nu vindeca, poate ameliora o stare, dar de vindecat nu vindeca.

| soporaeternus a răspuns:

E indicat fara zahar.