| CPR a întrebat:

Daca bunicul din partea mamei a avut cancer care sunt sansele sa ma imbolnavesc?
Sunt predispus?

PS: precizez ca bunicul era fumator de la o varsta frageda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Depinde mult ce cancer a avut. De exemplu, daca a avut carcinom scuamocelular pulmonar, poti considera ca a fost din cauza fumatului si tu, daca nu vei fuma, nu vei face acest cancer. Daca a avut cancer colonic, de exemplu, ai si tu risc usor crescut.

NOname
| NOname a răspuns:

Ai un risc ceva mai ridicat de a dezvolta cancer, decat persoanele, care n-au aceasta boala in ADN-ul lor. Pana la urma este o boala, care se transmite genetic, insa nu obligatoriu. Trebuie sa ai mai mare grija de tine, sa mananci sanatos, sa iei vitamine, sa NU fumezi si sa faci cate un control medical o data la 6-12 luni. Sanatate si numai bine!

P. S. in mod normal, daca stai departe de tutun/tigari si daca ai mare grija de tine, vei avea o viata lunga si sanatoasa.

| MrHaipa a răspuns:

Sanse 0 happy

| CeaoS a răspuns:

Sansele reale nu le poti afla decat daca iti faci test ADN (care e inca prea scump).

Acum depinde de viata fiecaruia, ce mananci, poluare si alti factori.
Dar nu cred ca poti sa iti faci deja griji pentru asa ceva, traieste-ti viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sansele sunt in masura in care ai mostenit genele, pe linia asta de familie.si daca ai mostenit si naravurile.altminteri...viata lunga si sanatate maxima.