| anonim_4396 a întrebat:

Dacă bunicul patern si străbunicul patern au murit la aceeași vârstă și din aceeasi cauză (cancer pulmonar), pot pati si eu la fel? Ideea este ca sunt fumator si eu la rândul meu și imi este cam teamă puțin. Alcool nu consum. Este vorba de genetică aici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MachesAdi a răspuns:

E posibil sa nu. Stiam o faza la anumite boli ca sansele sunt mai mici la al doilea sau al treilea urmas daca are doar un singur membru exp. Bunica-tau... Bine acum daca fumezi ca spartu garantat iti sporifici sansele laughing sper sa nu sun rau doar ca asta e crudul adevar. Mindblow. CANCERUL nu e o boala si nici o mostenire genetica din cate tin minte. Aici depinde de cum iti ingrijesti organismul, practic vorbind. Traducerea: Daca continui sa te gandesti negativist si bagi in tine tampenii cu risc cancerigen atunci da, maresti riscul sa faci asa ceva. Sfatul meu sa incerci sa nu mai fumezi si sa mananci chestii sanatoase. O suna simplu doar ca de citesti minutios tot ce vezi in lista de ingrediente la produsele din magazin o sa ramai cu privirea crucis si nu in sensul bun.

P.S. Aparent, exista si cancer ereditar ( Tot sanse mici. Tine de parinti de au facut si in procent mai mic). Mda, ai stiut tu ceva cu mostenitul. Da chiar si asa, incearca sa contracarezi efectele luand cat mai devreme posibil decizii eficiente impotriva cancerului. Te documentezi ca "Gogu" stie multe. happy Bafta!

17 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"bunicul patern si străbunicul patern au murit...din aceeasi cauză (cancer pulmonar), pot patii si eu la fel...sunt fumator?"

corect doar că la tine va fi mai devreme

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Ooooooooo laughing)))

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Https://youtu.be/0BNVpAin3ag

RESPECT -_-

| sierra1 a răspuns (pentru 1997onur):

Adică un fel de aplauze îndelungate?

| McGregor788 a răspuns (pentru sierra1):

Zi Doamne ferește să nu pățească cineva apropiat ție mai devreme sau mai târziu vreun caz de boală fără cale de întoarcere, sa vedem atunci daca faci pe interesantul. Chiar sunt curios

| sierra1 a răspuns (pentru McGregor788):

A fuma și a te lăuda c-o faci, nu intră in categoria "Doamne ferește să nu pățească..." - ți-o faci cu mânuța proprie, așa că nu FĂ TU PE ȘIFONATU' neinteresant!

| McGregor788 a răspuns (pentru sierra1):

Nu mă laud, de ce m-as lăuda wtf. Ideea e că tu faci parte de fapt din tipul ăla de persoane frustrate care urăsc fumătorii, cu toate că mi se pare o prostie cât casa, nici când eram NEfumator nu mă luam de cei care fumau. Probabil ai avut vreun caz urat in familie cu vreun fost fumator, cine știe.

| sierra1 a răspuns (pentru McGregor788):

~ tipul ăla de persoane frustrate care urăsc fumătorii~

nu mami, eroare, tu fumezi in plămânii tăi nu in ai altora (care nu-ți inhalează aerele) deci bagă mare in continuare!

| McGregor788 a răspuns (pentru sierra1):

Bine bine, îți urez ție in schimb multa sănătate si celor dragi dumneata.

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Acum mi-a venit Doamna Sierra1 notificare la ce ați spun dumnevoastră nu știu de ce abia acum mi-a venit notificare poate am umblat la setări și nu știu poate ceva făcut și nu înțeleg de ce a venit așa târziu notificarea și da este un aplauze atat nimic altceva.

| sierra1 a răspuns (pentru 1997onur):

Nu-i bai, noi să fim sănătoși

| 1997onur a răspuns (pentru sierra1):

Bine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Poți păți sau nu, depinde de cum te porți. 2. Genetica e una, fumatul e altceva.

| mihai69 a răspuns:

Sunt șanse (sic!) mari; cu atât mai mari cu cât ignori avertismentele clare și multele studii și cercetări care demonstrează influența fumatului și a poluării aerului în general asupra ratei de îmbolnăvire cu cancer. Nu doar pulmonar.

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă ești fumător sunt sanse foarte mari să faci cancer pulmonar. Eu în locul tău aș renunta în clipa asta. Cu cat amâni mai mult cu atat va fi prea tarziu.

| 1997onur a răspuns:

Dacă nu vrei sa fi al 3 moștenitor stra stra stra bunic laughing))) lasăte de fumat.

| andreierdna91 a răspuns:

Un studiu contrazice alt studiu si tot asa cand e vorba de cancer. Stiu eu vreo 2 persoane care au facut cancer pulmonar fara sa fie fumatori si stiu si altii (una fiind bunicamea de 80 ani care inca fumeaza - cred ca fumeaza in continuu de 60 ani cam un pachet/zi) are BPOC dar n-a dezvoltat cancer pulmonar.
Cea mai buna solutie mi se pare sa te controlezi frecvent daca ai predispozitie in familie. Cu cat afli mai rapid ceva cat de mic, poti lua masuri.