| Raulbucse2 a întrebat:

Dacă cineva are HIV și îmi foloseste manusile mele de "box", apoi după 10-12 ore le folosesc și eu și poate se atinge de vreo rana sau de obicei mai îmi sare burete din ele prin gura cum ar fi fost in momentul ala, credeți ca pot lua și eu dacă am luat contact cu sângele lui după 12 ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Nu se transmite asa usor, e nevoie de o cantitate mai mare de sange infectat si contactul acestuia cu o rana deschisa sau cu fluide de genul lichid spermatic, vaginal. E drept ca manusa pastreaza umezeala, dar e nevoie de mai mult de atat, cum ar fi o temperatura optima, in nici un caz 12h la temperatura camerei n-ar rezista.
Dar nu ti-as recomanda indiferent de hiv sau altceva, sa folosesti manusile purtate de altii. Poti lua tot felul de eczeme, ciuperci, bacterii, negi samd. Nu e igienic la modul genereal.

Răspuns utilizator avertizat
| SharpEagle a răspuns (pentru Raulbucse2):

Nu cred ca vei lua, banuiesc ca n-ai rani deschise pe maini...Iar inghitind o bucatica de burete, nici atat.
Dar esti sigur ca are HIV? Sau e doar o banuiala?

Răspuns utilizator avertizat
| Moofie a răspuns (pentru Raulbucse2):

Umbla cu anumite femei si face neptrotejat? nu mai e asa de mare transmiterea cu virusul hiv la noi.

| SharpEagle a răspuns (pentru Raulbucse2):

Stai calm si stai departe de ganduri d-astea obsesiv-compulsive. Nu vei pati nimic. Si cumpara-ti manusile tale. Altfel, nu o sa poti boxa concentrat pe ce trebuie sa faci acolo...

9 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Eu stiu ca daca sangele s-a coagulat moare virusul.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu ai nimic, daca se lua asa de usor avea toata planeta HIV.

| Brizbriz a răspuns:

NU stiu nimic despre cum e sa ai HIV
dar, sentimentul meu se rezuma la un cuvant, si doar un cuvant:

/HUG

| Moofie a răspuns:

Hiv nu rezista prea mult in aer.