| nustiuvreaudoarsapunrepedeointrebare a întrebat:

Buna am nevoie urgent de ajutor pentru ca nu gasesc informatiile pe care le caut acum. Mainainte mi am gasit motanul batanduse cu un alt motan iar acela l a prins cu gura de gat. Mi am adus motanul in camera si m-am uitat peste tot sa vad daca mai are probleme, pe gat am gasit o rana ca niste zgarieturi dar aceea nu parea sa fie de acum pentru ca nu era o rana deschisa ci era in vindcare si nu am observat o doar acum, dar pe burtica are o rana din fericire este putin deschisa dar era tot sange in acea zona si tot pe burta ici colo niste sgarieturi mai micute. Am incercat sa l iau usurel si sa-l pun pe picioarele mele pe spate tinandu l de labute si de gura gura in caz ca il durea prea tare sa nu ma muste, am luat o discheta cu spirt si am inceput sa l tapez pe rani cand a inceput sa se zbata de la durere apoi pe rana mai mare, vazand ca nu l mai pot tine bine, cu o alta discheta cu spirt am stors putin pe rana, apoi saracutul nu a mai putut si l-am scapat apoi a n am mai putut sa l ating deoarece ii era frica si voia sa ma muste. Am vazut ca s-a lins pe unde l am dat cu spirt.
Imi cer scuze ca am scris atat dar voiam sa va dau putin context.
Acum intrebarile mele sunt:
S ar putea vindeca oarecum rana peste noapte, nu ma refer de tot ma refer daca sangele se v a intari si durerea v a fi mai putina pentru el.
Ar fi bine sa il duc la castrat, deoarece am impresia ca se bate cu acel motan pe fete pisici you know, cel putin asa cred si ma gandeam ca poate daca o sa fie castrat nu o sa mai umble dupa fete. Nu am nici o idee doar ca sunt ingrijorata ca intr o zi nu v a mai veni acasa.
Daca imi puteti raspunde la intrebari va rog si daca aveti sfaturi pentru acest caz le as primi cu mare drag, va multumesc ca ati stat sa cititi atat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Niciodată, dar niciodată să nu mai pui spirt pe răni. Pentru plăgi se utilizează apa oxigenată, rivanol, betadină sau sprayuri antiseptice, precum acesta: https://mobilepet.ro/himalaya-scavon-vet-spray-120-ml

De fapt, aici găsești o mulțime de produse pentru îngrijirea rănilor pentru uz veterinar: https://mobilepet.ro/farmacie-veterinara/antiseptice-farmacie-veterinara

| CarlaEliza a răspuns:

Buna.De obicei motanii se castreaza la 6 luni, din timp, ca sa nu inceapa sa-si marcheze teritoriul(adica sa faca pipi peste tot).Si un vaccin ar fi necesar tot atunci cand il castrezi, apoi dupa 1 an.Asta daca locuiesti in apartament.Si nu mai incerca sa il tratezi tu.Bine ar fi sa faci o vizita la doctorul veterinar, iar doctorul iti va explica mai bine tot ceea ce vrei sa stii despre pisici.

| rqinyalls a răspuns:

Ceau! zic ca ar trebui sa ti duci motanul la veterinar ca sa i vada rana si sa i o trateze exista riscul de a se infecta si ar fi super naspa