| DreamerBoy a întrebat:

Daca cineva nu mananca doua zile la rand ci bea doar apa si face sport, cu cat scade glicemia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu recomand sa nu mananci doua zile.Organismul se va simti slabit doar cu apa.Mai bine mananci putin si mananci alimente care nu ridica glicemia.E mai simplu.
O zi faina

| RAY a răspuns:

Sunt mai multe etape, prima etapa
http://www.diabetes.co.uk/Diabetes-and-Hypoglycaemia.html
Below 4 mmol/L (72mg/dL)
a doua
Moderate: below 55 mg/dL
a treia Severe: below 35-40 mg/dL = coma
daca suferi de hipoglicemie sau ai mancat multe dulciuri eu nu recomand asa ceva, poti intra usor in coma, organismul find obisnuit cu glicemia mare te vei simti foarte rau

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Cea mai sigura cale prin care poti afla daca treci printr-o criza de hipoglicemie este sa-ti verifici glicemia cu ajutorul glucometrului. Iata simptomele care anunta hipoglicemia:

● tremuraturi

● nervozitate si anxietate

● iritabilitate, nerabdare

● confuzie si stari de delir

● ritm cardiac accelerat

● ameteala

● somnolenta

● vedere incetosata

● foame excesiva si stari de greata

● furnicaturi sau amorteli ale limbii sau buzelor

● dureri de cap

● oboseala si senzatie de slabiciune

● furie, tristete si neliniste

● cosmaruri sau crize de plans in timpul somnului

● pierderea constientei

● lipsa coordonarii miscarilor voluntare

● spasme musculare

| peperonies a răspuns:

Intr-un om sanatos e relativ constanta indiferent daca mananci sau nu. daca ai probleme cu pancreasul devine complicata problema.

| AndreiWeisz a răspuns:

Chiar si daca nu mananci, organismul va incerca sa iti mentina glicemia in limitele normale. Cum? Pai din depozitele de glicogen care le ai in ficat si muschi. Daca ajung sa se epuizeze si alea, atunci din rezervele adipoase, lipidele fiind transformate in glucide. Este absolut necesara prezenta glucidelor in corp doarece este sursa principala de energie pentru anumite celule (de exemplu neuronul), chiar si sursa unica de energie pentru altele (eritrocitele). Prin urmare, corpul va face tot posibilul sa o mentina in limite normale.