| anonim_4396 a întrebat:

Dacă este frig afară, este recomandat să alergi? Se zice că nu răceşti de la frig, răcesti pentru că ai imunitatea scăzută. Este adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu e recomandat sa alergi in frig. Eu cel puțin, când am incercat sa fac asta am luat aer rece pe gura, și m-a durut gatul. E greu sa respiri doar pe nas când alergi.
Treabă cu imunitatea scăzută e ceva relativ. Cert e că în contact cu frigul răcim. Că imunitatea scăzută da mai multe șanse răcelii și facem complicații mai mari nu schimba faptul că asta s-a întâmplat din cauza expunerii la frig.

| Iyulia3712 a răspuns:

Raceala este cauzata de un virus. Virus nu il gasesti in aerul rece de afara, ci in alti oameni infectati, sau il poti lua prin alte cai, dar nu prin aerul de afara. Deci da, racesti atunci cand ai imunitatea scazuta. In al doilea rand, de ce e recomandat sa alergi iarna? Deoarece sportul in aer liber, iarna este cel mai sanatos, cu cat de pui mai mult efort in aerul ala rece, cu atat plamanii tai se dezvolta mai mult si mai bine, inima pompeaza sange mai bine. Dar in principal, plamanii tai devin capabili sa functioneze cu mai putin oxigen, devin mai eficienti. Si plus, alergatul cand e rece chiar iti dezvolta imunitatea, te face mai rezistent la raceli. Ai si aici un link in care ti se explica mai bine: https://www.andreirosu.org/2012/11/10-motive-pentru-a-alerga-iarna/

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdiy14 a răspuns:

Nu stiu sigur dar am vazut pe cineva alergand in pantaloni scurti la -1 grade. Totusi avea o geaca relativ groasa pe el.