| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,face cineva baie cu apă rece? Este adevărat că îți crește imunitatea și nu prea răcesti?

10 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Da, e adevarat. Imunitatea crescuta e doar unul dintre beneficii.

| gemeni6226 a răspuns:

Totul trebuie facut treptat, daca te trezesti sa lucrezi la imunitatea ta iarna, sa iei bai cu ap rece iarna racesti garantat caci iti sochezi organismul-nu fa experiente cu corpul tau! Daca vrei asa ceva fa -o treptat.Adica vara fa dus cu apa calduta 2 minute, apoi alternativ 2 minute cu apa rece fa asta de 3 ori. Urmatoarea zi la fel, pana ce reduci treptat apa calduta si treci la 3 minute apa rece.O saptamana apoi faci dus 3 minute cu apa rece.Si faci acest lucru pana nu simti disconfort.Cand senzatia de disconfort depaseste limita ce poti tolera inceteaza cu dusurile cu apa rece, si mai bine creste-ti imunitatea cu plimbari lungi si in ploaie si pe timp mai putin favorabil, plimbari de minimum 30 minute si maximum o ora.Bineinteles imbracat adecvat.

| mODIN a răspuns:

Anul trecut in perioada asta ma antrenam pentru Spartan Race si faceam foarte des dusuri deci sau bai cu gheata. Nu stiu daca faza cu imunitatea e adevarata, dar confirm un lucru: te recuperez mairepede de la efort si scapi mai usor de febra musculara.

| nyoentox2002 explică (pentru mODIN):

Gen pe mine mă interesează să nu mai răcesc, iarna zic sau in noiembrie când e frig

| Lupică27 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca vrei sa nu mai racesti deloc nu cred ca va fi de ajuns sa te speli cu apa rece si atat. Trebuie sa nu fumezi, sa nu bei, sa nu iei speis, sa mananci mancare sanatoasa, sa faci sport, sa dormi 8-9 ore, sa nu te stresezi, etc.

| mODIN a răspuns (pentru nyoentox2002):

Am auzit ca ajuta, dar n-am observat personal asa ceva

| nyoentox2002 explică (pentru Lupică27):

Pai de exemplu eu nu beau nu fumez, dorm cam așa 8-9 ore! De exemplu când am lucrat la glovo pe frig cu bicicleta nu am răcit deloc iarna! Cred că atunci aveam imunitate că eram învățat cu frigul

| Lupică27 a răspuns (pentru nyoentox2002):

Daca stai nas in nas cu oameni gripati e foarte probabil sa iei si tu, e si asta o posibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am făcut eu dus rece vara trecuta. Nu am constatat nimic schimbat la mine, doar am răcit puțin după aceea.

| Lupică27 a răspuns:

Da, este adevarat, si are si alte beneficii pentru sanatate.