| Shontellle a întrebat:

Daca esti operat la rinichi,mai exact piatra la rinichi, ai voie sa mananci citrice?(pomelo in special?)Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| WilcZur a răspuns:

Salut!
Uite,Shontellle,pentru calculi renali se recomanda a se evita alimente bogate in potasiu sau in sare.Laptele de asemenea contine calciu,la fel, incearca sa reduci consumul de carne(vita, porc). Poti manca ciuperci, oua, peste etc.
Uite un regim:
Dimineata:
1 ceasca suc de grapefruit

¾ ceasca cereale

1 ceasca lapte degresat

1 oua omleta

2 felii paine alba prajita

2 lingurite margarina

1 ceasca cafea

1 ceasca apa

Pranz

60g carne alba de pui

2 felii paine alba

1 ceasca varza iceberg

1 lingurita ulei sau otet

1 ceasca pepene galben

1 ceasca limonada

1 prajitura

1 ceasca apa

Seara

100g peste eglefin copt

½ ceasca orez alb

½ ceasca mazare

2 lingurite margaria

1 chifla

1 mar

16 biscuiti mici

1 ceasca apa
Toate acestea sunt recomandate in cazul in care ai pietre la rinichi, dar, e logic sa se poata folosi si dupa operatie.
Bafta, insanatosire grabnica!happy