| aleee5262 a întrebat:

Daca fac exercitiile de la kinetoterapie pentru scolioza, mi s-a spus sa le fac timp de 4 ani, mi-as reface coloana complet? Ma gandesc sa nu ma afecteze scolioza pe viitor si sa am un job normal fara dureri de spate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

Depinde de ce varsta ai, oricum daca ti s-a recomandat 4 ani inseamna ca deformarea este important. Scolioza este o deformare permanenta a coloanei vertebrale. Acum depinde si de cazule ei, cat de grav este, etc. inclusiv marimea curburii. Ti s-a recomandat corest sau nu, sunt multe chestii aici. Mai corect ar fi sa intrebi medicul ce si cat se va obtine prin recuperare.

| aleee5262 explică (pentru RaduRobertRO):

Am 14 ani, corset nu mi s-a recomandat inca pentru ca nu e cazul cica dar trebuie să fac exercitiile. Sper sa mi revin in cel putin 4 ani si multumesc de raspuns

| RaduRobertRO a răspuns (pentru aleee5262):

La 14 ani se poate remedia, dar intreaba doctorul, numai el iti stie situatia si poate da un raspuns competent.

| AndrElle a răspuns:

Ți se corectează spatele și simți că mergi mai drept.