| lexu23 a întrebat:

Daca fac sala la 15 ani si 50 kg pentru masa musculara pot manca cam ce vreau eu? Nu ma refer doar la fast food,suc,chips-uri,ciocolata,etc ci la cartofi prajiti, pizza si va dati si voi seama? O sa influenteze cu ceva sala adica nu o sa mai vad rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Lucrurile trebuiesc ținute întotdeauna sub control. Cu sau fără sală noi trebuie să avem un stil de viață sănătos și să consumăm numai alimente sănătoase.
Sunt situații în care nu ai de ales și singura hrană sunt cartofii prăjiți. Poți să ii consumi fără mustrări de conștiință. Vor deveni o problemă atunci când faci un obicei din a consuma cartofi prăjiți. Fierți sunt excelenți; sau făcuți la cuptor.
La fel te poți răsfăța și cu o pizza atunci când ai ocazia. Dar sa știi că tot ce este făcut cu faina albă nu tine de foame; faina integrala, cu tărâțe (bobul nedecorticat) aceasta tine de foame.
Trei mese pe zi sunt suficiente. Stomacul are nevoie de pauze intre mese; de aceea nu trebuie nici măcar o sămânță să nu mai întroducem in stomac in afara meselor, ci numai apă. Sucul ceaiul, cafeaua și alte băuturi de felul acesta sunt percepute de stomac ca și hrană, din pricina zahărului și a altor ingrediente. Apă este apă; restul lichidelor este hrană pentru organism. Fără doi litri de apă pe zi, rinichii care filtrează peste 200 de litrii de sânge pe zi, ei nu vor putea fi curățați de impurități și se vor îmbolnăvi.
Carnea consum-o cu moderație pentru că ea îmbolnăvește rinichii. Carnea este un aliment care se digeră greu, sta mult timp în organism (în colon) până va fi eliminată (până la 72 de ore). Iar alimentele nu trebuie să stea mult în organism.
Mazărea fasolea și soia pot înlocui carnea. Bazează-te mai mult pe vegetale pentru că să fii și sănătos pe interior; sănătatea este mai importantă decât aspectul fizic. Ai grijă și la prafurile (suplimentele) de la sală ca să iei cât mai puține sau deloc dacă se poate. Pentru că ele vor afecta ficatul.

| Sn4k3 a răspuns:

O sa se vada daca mananci si cate proteine ai nevoie, pe langa carbohidrati. Daca nu stii ce sunt, cauta pe net ca nu o sa mai intrebi dupa ce poti manca si ce nu si o sa-ti vina mai usor.