| kanajambe a întrebat:

Daca folosesc indulcitor fara sa am probleme de sanatate,doar pentru dieta,imi afecteaza organismul?
Si inca ceva,zaharina contine Na, creste riscul de a dezvolta calculi renali, nisip la rinichi? Va rog doar persoane bine informate
Merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Buna.
Invata sa mananci si foloseste indulcitori naturali: miere de salcam/ tei, stevia, melisa.
Nisip/ calculi (pietre) la rinichi apar din lipsa de hidratare (minim 2 litri de lichide zilnic).
Pa, pa.

| 0rlando a răspuns:

Pentru dieta ta, cel mai bine ar fi să folosești zahăr natural, de trestie, nicidecum îndulcitori.
Moderația este cheia, nu înlocuirea cu ceva dăunător.

| KhludCiprian a răspuns:

Aici e un cercetator discuta diferiti indulcitori. In special cauta sa stai departe de aspartam si acetosulfam de potasiu:
https://www.youtube.com/watch?v=VUo2XW0z218

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce ma? care e problema ca faci calculi? scoica nu face? si ai vazut cat sant de pretioase si de scumpe?