| amaranth a întrebat:

Daca fumezi marijoana devi dependent? Ma refer daca incerci o singura data happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Marijoana :)) parca este nume de fata!
Daca te referi la marijuana...
Marijuana produce dependenta?
Da. Consumul indelungat de marijuana poate duce la dependenta psihica in unele cazuri. Persoana nu mai reuseste sa isi controleze impulsul de a consuma si foloseste marijuana chiar daca acest lucru afecteaza negativ relatia lui cu familia, performantele scolare si activitatiile recreative.

Care sunt efectele pe termen lung ale consumului de marijuana?

Cercetarile de pana acum arata ca folosirea regulata si pe termen lung a marijuanei determina probleme respiratorii si ale sistemului imunitar, precum si aparitia unor forme de cancer.

Cancer: marijuana contine multe substante chimice care pot provoca aparitia cancerului
Plamanii si caile respiratorii: marijuana poate provoca atacuri de tuse si astm, raceli la plamani, pneumonie.
Sistemul imunitar: substanta activa din cannabis, THC-ul poate deteriora celulele si tesuturile organismului care ajuta la protectia impotriva bolilor. Cand celulele imunitare sunt slabite, riscul de a te imbolnavi este mai mare.

Care sunt efectele pe termen scurt ale consumului de marijuana?
(THC – Tetrahidrocanabinol)

- probleme de invatare si memorare
- tulburari de perceptie (vizuale, auditive, tactile, spatio-temporale)
- dificultati de gandire si de rezolvare a problemelor
- pierderea echilibrului
- cresterea ritmului cardiac
Aceste efecte au o intensitate mai mare atunci cand marijuana este combinata cu alte droguri.

Sursa Google http://www.contraboli.ro/......si-efecte/

Bye! Bye!

3 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Pai da. Si daca fumezi o tigare din tutun poti sa devii dependent, asa ca nu incerca, pentru ca nu o sa mori.

| Kazimir a răspuns:

Nu nu devii dependent daca fumezi iarba... si crede`ma nu ai bani si nici surse sa fumezi zilnic ca sa devii...

| ICHBalexnunu a răspuns:

De la 2 tig. Cu mari.mie nu mi s-a intamplat nimic deci daca nu ai ce face poti sa incercihappy