| NonZarek a întrebat:

Dacă fumezi puțin o singura data iarba, poți deveni dependent?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, in anii de liceu am incercat de cateva ori, dupa au trecut peste 20 de ani sa trag din nou un fum de marijuana.

| aditimus a răspuns:

Ca orice drog intai iei putin si pe urma ajungi dependent.

https://www.youtube.com/watch?v=d_jO9Fb9rTg

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci așa se începe. Spui că va fi o singură dată. Apoi, că va mai fi o dată și pe urmă te lași.

| Hammurabi a răspuns:

Nu.
Dacă fumezi o singură dată, nu devii dependent.
Dar dacă ai fumat și a doua oară, da.
Pentru că vei fuma și a treia, a patra și așa mai departe.

| RoCkKiD a răspuns:

Pe scurt nu.

O sa ajungi mult mai repede depandent de tutun si alcool decat de iarba. Daca vrei sa iti faci o idee cam cat de greu e sa ajungi dependent de iarba, gandeste-te cata bere ai baut la viata ta, ei bine ar trebui sa fumezi iarba de cateva ori mai des/mult ca sa ajungi de depndenta.

E un mit in popor cu depndenta de droguri, ma rog, in principiu din cauza ca romanii nu-s doar analfabeti functinali sunt experti la dat cu parerea (vezi raspunsurile de aici). Ce ai zis tu, cu depndenta de la primele utilizari e valabil pentru heroina, in rest utilizarea ocazionala nu duce la depndente.

Atat timp cat te tii departe de injectabile si bagi ocazional la o petrecere de 1-2 ori pe luna nu o sa ai nimic. E totusi fair de mentionat faptul ca nu oricine intelege ce e aia utilizare ocazionala si cand da de narcotice se crede in fimele americane tragand pe nas si in plamani tot ce-i iese in cale.

| Lukasssz a răspuns:

Da, poti

| 1997onur a răspuns:

Frate Nu te apuca de aşa ceva nu-i bine treaba ta dar faci o mare prostie de tot daca te apuci de aşa ceva poţi sa ajungi pe drumuri greşite din cauza la iarba asta dale dracu frate mai bine ia-ti ceva dulce un suc ceva viva nu stiu cetI place tie dulce da nu mai trage alt fum ca o data este de ajuns dupa aia devii dependent si toata viata ta o sa regreti ca ai facut prostia aia treaba ta tu stii ma bine ce faci cu viata ta.

| NonZarek explică (pentru 1997onur):

Nu am încercat, doar ma bătea gândul ca am crescut și na, vreau sa încerc lucruri noi însă nu vreau sa îmi distrug viata, de aceea m întrebat dacă creaza dependenta.

| 1997onur a răspuns (pentru NonZarek):

Bine atuncia ai grija ce lucruri noi incerci altceva nu stiu ce sa mai spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cat de predispus la dependențe esti.
Eu am fumat etnobotanice vreo saptamana in adolescență, doar sa testez, dar Slava Domnului, nu am devenit dependent.

| andreipaskk1 a răspuns:

O sa vrei sa fumezi din nou da nu o sa fie o dependenta, gen o sa mai vrei sa fumezi sa iti iei efectu ala de simti totul in corpul tau intens rau si o sa vrei sa bagi mai mult ca sa deblochezi efecte noi