| ZambetDeGheata a întrebat:

Heihappy Am si eu o intrebare. Daca fumezi o singura tigara poti sa devi dependent? Dar daca fumezi foarte rar? (ex: o data pe spt o tigara)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Depinde de vointa, poti devenii dependent si de la 1 pe luna, conteaza mentalitatea, si daca accepti gandul "eh si ce se poate intampla daca mai fumez una saptamana asta?"...
"Ca cam" asta face tigarea, creaza dependenta, altfel... de ce ar fuma atatia oameni, si de ce cei care vor sa se lase nu pot...
In fine, cum am zis, conteaza mentalitatea, daca te poti abtine, si sa fumezi doar 1 pe saptamana, nu va fi o problema mare, doar poate vei devenii dependent de aia o tigare pe saptamana, asa ca, ai grijawinking

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Esti dependent atat timp cat fumezi dar daca te lasi nu mai esti, eu am renuntat la timp si ma bucur.

| Norvegianul a răspuns:

Nu esti dependent daca fumezi rar. De fapt chestia cu dependenta e doar psihica, asa mi se pare. Eu fumez o data la 2-3 zile cateva tigari si nu simt nimic rau atunci cand nu fumez, nu simt ca ma "rod" plamanii laughing Depinde de persoana la persoana. Eu zic insa sa nu te apuci sa fumezi mult, sa ai masura fiindca in zilele astea pachetele sunt scumpe si bani putini.

| EmmyRock a răspuns:

Daca fumezi o tigara pe saptamana inseamna ca esti dependent.winking Sfatul meu este sa te lasi te fumat. Adica sa nu mai fumezi deloc vreo 2 luni si dupa nu o sa iti mai vina sa fumezi deloc.winking

| mgvr a răspuns:

Verisoara mea fumat cateva tigari si nu a devenit dependenta...acum depinde cum esti, dar cel mai bine e sa nu incerci (daca este in cazul tau) pentru ca tigara contine multe substante toxice printre care acetona, metanol, arsenic, poloniu 210, uretan, DTT etc.

| DianaBia a răspuns:

Pai...dupa doua-trei luni, daca fumezi una pe saptamana, o sa vrei din ce in ce mai multe... nu-i recomandabil sa dai bani pe tigari (parerea mea), poate tu ai o alta parere.

| maryMihaela a răspuns:

Dependenta de tigari depinde de organismul fiecarei persoane dar daca fumezi foarte rar (sau in cazul tau o data pe saptamana) nu creeaza dependenta.