| AriaKrd a întrebat:

Daca iau antibiotice si am baut, ce mi se poate intampla? nu isi mai face efectul antibioticul in ziua in care am baut sau nu-si mai face efectul deloc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ILikeEatIceCream a răspuns:

De fapt, daca bei in timpul tratamentului acel antibiotic nu mai are nici un efect si poate ajunge la reactii adverse. Dar, eu ti-as recomanda sa nu mai bei o perioada de timp, macar cat iei tratamentul pentru a nu se intampla ceva grav. Si apropo; acel anntibiotic nu-si mai face efectul vreo 2-3 zile. Sfatul meu este sa lasi bautura si in timpul tratamentului cat si fara tratament!

Funda?

2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Sunt cateva antibiotice care produc reactii adverse neplacute in combinatie cu alcoolul, dar efectul medicamentului ramane acelasi.Alcoolul nu dauneaza grav antibioticului, ci sanatatii.Medicul nu face decat sa-ti recomande un comportament sanatos!

| AlexandraEpureanu a răspuns:

In cel mai bun caz, nu-si mai face antibioticul efectul. Si cum antibioticele au efect doar atunci cand sunt luate pe o perioada mai lunga de timp, la ore fixe, iti dai peste cap tot tratamentul.

Pe langa asta, in functie de cat bei, pot sa apara si numeroase alte reactii adverse.

Sfatul meu sincer este ca daca tot ai de gand sa bei, macar opreste tratamentul inainte.