| camelia_coman a întrebat:

Daca iau anticonceptionale, cam cate tigari am voie sa fumez pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

Cred că maximum cea de după și eventual să te lași. De fumat.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am auzit in spitale de probleme datorita asocierii de tigari/anticonceptionale. Asadar, preferabil sa nu fumezi daca iei anticonceptionale si, daca fumezi, incearca sa fumezi cat mai putin si sa te lasi.

| devine a răspuns:

Aoleeeeeeeeeu! fata mea...calmeaza-te.
1. anticonceptionalele sunt ok. au multe multe beneficii, dar au si riscuri, ca orice pe lumea asta. nu a murit nimeni de la anticonceptionale.
2. daca ai sub 35 de ani si nu te stii cu un risc crescut sa faci tromboze (foaret rar se intampla si de obicei te stii cu asa ceva pentru ca ai mai avut probleme in trecut), nu-ti face probleme in legatura cu fumatul (oricum nu cred ca esti genul care fumeaza 3 pachete pe zi)
3. in spitale nu prea am auzit sa se fi semnalat o problema aparuta din acuza asocierii fumatului cu anticonceptionale. prea rar!

| gabriellas a răspuns:

Sunt contraindicate tigarile pentru anumite tipuri de anticonceptionale... Asa ca ori renunti la anticonceptionale, ori la tigari. La amandoua ar fi cel mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fie ca iei (preferat ar fi sa nu iei nici contraceptive!), fie ca nu iei, tigarile sunt la fel de nocive. Imi poti spune si mie de ce fumezi? Care este motivul serios pentru care faci asta? Un om si mai ales o femeie fumeaza din urmatoarele 3 motive: de fandoseala, pentru a imita pe o alta femeie crezind ca asta este cool si din motivul de a omori un anumit timp liber in care nu stii ce sa faci. Ti-o spune un fost fumator care nu a inteles niciodata de ce a fumat, care regreta faptul ca a fumat si care nu mai fumeaza si bine face.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa tigarile! si cu pastilele da-i inainte daca nu vrei sarcina acum si ai un singur partener. llaassaa ttiiggaarriillee!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici una daca vrei sa traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

0000000000000000000000000000000000000000

| teo_alexandrescu a răspuns:

Maximum 10 tigari.

| Valentin_dita a răspuns:

E indicat sa nu fumezi deloc. Fumat + anticonceptionale = risc de atac cerebral, pe viitor.