| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau antidepresiv(in cazul meu serlift)si consum alcool poate avea urmari grave si aici ma refer la gandire, comportament etc.dar in special ma intereseaza aceste doua aspecte gandirea(daca mai este limpede)si comportamentul? Cum poate fi? Pentru ca as vrea beau o bere ceva si nu as vrea sa pierd controlul sau ceva si sa ajung la un comportament riscant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlinMrs a răspuns:

Depinde, in general de cantitatea de alcool consumata cat si de medicament. Banuiesca ca sunt antidepresive cu efecte adverse amplificate de consumul de alcool intr-o oarecare masura. Cred ca pe langa somnolenta si alterarea starii de condtiinta, pe termen lung pot aparea si probleme de sanatate. Da asta e un raspuns mediocru...cel mai bine e sa te consulti cu un specialist. In cele mai multe cazuri tinem sa credem ca o bere nu are cum sa ne faca rau insa depinde de multi factori, inclusiv de activitatile prestate dupa consum. Si aici prioritar ma refer la siguranta ta cat si a celorlalti din jurul tau.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Medicamentele nu se pot amesteca cu alcool niciodată, renunti la alcool cand i ei medicamente

| johnnny123 a răspuns:

De ce nu-l intrebi pe doctorul care ti-a prescris antidepresivul?

Dar judecand dupa cate celebritati au murit dupa combinatii de pastile si alcool, eu unul nu as incerca.

| Invictusman a răspuns:

Nu recomand, vei deveni și mai dezvelit la cap decât esti acum, dacă vrei sa te faci bine urmează tratamentul cu sfințenie fiindcă depresia se poate agrava și croniciza și o sa trebuiască sa iei mereu antidepresive.

| Vântulalb a răspuns:

Mult mai grav decat daca nu ai lua tratamentul.
Poti trai bine fara alcool.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Nu consuma niciodata cu alcool, poti sa patesti chestii grave. In cazul asta poti sa faci convulsii sau criza epileptica. Daca era xanax cu alcool poti sa intrii in coma