| anonim_4396 a întrebat:

Daca consum alcool in post este pacat? De exemplu daca tin post si beau bere Redd's?

8 răspunsuri:
| AAAA31 a răspuns:

Nu cred ca e pacat dar daca ti post nu ai voie alcool

| XastamikaX a răspuns:

Cand matusa mea tine post bea si vin si ea e credinciosa deci nu e pacat... Funda?

| Schnitzel a răspuns:

Pai in cantitati mici e foarte ok. Doar sa nu faci vreun abuz

| Saraaaa a răspuns:

Ehh chiar conteazalaughingbig grin...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,ori ti postul asa cum trebuie,ori deloc. adica fara lapte,carne,oua,bautura,sex, injuraturi, asta e post adevaratwinking sper ca am ajutat:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atat timp cat nu te imbeti ai voie. Dupa ce ai trecut de aceasta treapta... DA este pacat. O gura de pofta nu cine stie ce...Dar? Ai grija cat beihappy fundita happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca tu tii post este pacat, dar daca nu tii post nu este prea mare pacatul dar este. Pai data viitoare tine post, spune-i preotului la Sf. Spovedanie si ai scapat.winking happy

| Crocone a răspuns:

Nu sunt un om religios. Dar din cate stiu, si din cate am observat si la unele fete bisericesti, nu constituie un pacat consumul de bauturi alcoolice slabe (bere, vin) in timpul postului. Asta e parerea lor. In opinia mea, ceea ce consumam (si aici ma refer indeosebi la consumul de alimente din provenienta animala) este cu mult mai putin important decat ceea ce facem in timpul postului. Adica degeaba nu mananci tu carne, daca pe cealalta parte faci tot felul de tampenii care nu sunt corecte nici macar din punct de vedere moral, etic...ce sa mai zic religios.

P.S.: eu cred ca cel mai mare pacat il constituie faptul ca bei bere Redd's. Bea si tu o bere ca la oameni, vorba romanului.