| TechnoCocktail a întrebat:

Daca iau ibuprofen am voie sa consum alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu combina medicamentele cu alcoolul!
Medicamentele şi alcoolul nu trebuie combinate, niciun fel de medicament, fie că vorbim de ibuprofen sau altceva.
Alte medicamente în combinaţie cu alcool, pot fi foarte toxice pentru stomac, provocând ulcere şi sângerări digestive. Este cazul antiinflamatoarelor care pot afecta stomacul chiar şi singure, dacă le iei în cantităţi prea mari: ibuprofen, naproxen, etc.
Te pup!

16 răspunsuri:
| AnnaLuisa a răspuns:

Bineinteles ca nu. Orice medicament impreuna cu alcool nu au un efect pozitiv ci iti fac mai rau.

| NuTeCred a răspuns:

Nu

| TechnoCocktail explică:

Mersi de raspunsuri. Deci renunt la idee. Doctorul mi-a prescris 3 pastile pe zi, nu este mult nu?

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai voie.

| Azµre a răspuns:

Asocierea Ibuprofenului cu alcool, sporește și accentuează reacțiile adverse ale medicamentului. Care dacă ai fi citit prospectul ai fi văzut că sunt cu sutele.

| FastAndFurious a răspuns:

Este antiinflamator obisnuit, asa ca nu are nici o legatura cu alcoolul.
Vrei sa bei ceva? Poti.
Banuiesc ca nu te-a luat acum cheful de betie.

| Camelisa a răspuns:

Evident nu.

| TechnoCocktail explică:

A fost ziua mea si...

| Alin_Barbu_1998 a răspuns:

Medicament + Alcool = Combinatia fatala happy

| Diana769 a răspuns:

Nu pentru ca poate avea reactii adverse si poti face anumite crize printre care si infarct Acelasi lucru se intampla cu orice pastila combinata cu alcool.

| GirlonFire a răspuns:

Normal ca n-ai voie. sau daca vrei sa consumi alcool..numai lua medicamente.

| y0nutz3ly a răspuns:

Vezi si tu ca poate scrie pe el daca e antibiotic big grin

| RazvanelStefanel a răspuns:

Nu pentru ca este antibiotic

| loveyouschatz a răspuns:

Da. nu este antibiotic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Ibuprofenul nu va mai avea nici un efect.

| mona a răspuns:

Nu e recomandat