| anonim_4396 a întrebat:

Daca iau mai multe suplimente de magneziu decat doza zilnic recomandata, ce se poate intampla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu se cunosc efecte adverse ale ingerarii unei cantitati prea mari de magneziu. Exista un sistem care il elimina, ramanand doar cantitatea necesara de magneziu.

@gabytzza: Ce probleme apar daca iei prea mult magneziu?
Concentratia magneziului in sange, creste in urma acelor boli enumerate de tine, dar asta nu inseamna ca le provoaca. Nu am auzit nici un studiu care sa lege aceste boli de ingestia de magneziu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

@gabitzza: Tu sti cat magneziu contine dieta unui vegetarian? O dieta echilibrata aduce o doza magneziu putin mai mare decat cea necesara. Poti sa iei cat magneziu vrei, el nu e absorbit in tubul digestiv decat cantitatea care trebuie. Singurul efect negativ e diaree si efectul antiacid al magneziului, dar astea se intampla la nivele de magneziu mai mari decat doza din suplimente. Cred ca astea ar aparea daca ai bea cam 5 suplimente una dupa alta.
Nu stiu de ce te-ai atacat, eu ti-am explicat doar ca acele boli dau o crestere a magneziului in sange, si nu sunt un rezultat al ingestiei exagerate de magneziu. Aici trebuia sa fi atenta. Diabetul juvenil e caracterizat de glicemie mare, dar la cauze nu ai sa gasesti ingestia de glucide.
Raspunsurile tale sunt documentate, nu iti dai cu parerea si iti apreciez efortul, eu doar ti-am zis sa incerci sa procesezi toata informatia pe care o primesti.
Intrebarea era "ce se poate intampla" nu "ar trebui sa iau" iar eu am raspuns exact la intrebare. Sunt multe medicamente care se pot lua in cantitati industriale fara sa faca rau (ex penicilina: doza uzuala e de 2-4 milioane unitati, iar efecte toxice apar dupa cel putin 60 de milioane(nu mai tin bine minte, dar mi se pare ca se putea ajunge si la 200 de milioane unitati fara efecte negative, dar nu garantez pentru asta, oricum 60 de milioane de unitati pot fi ingerate fara probleme)), dar nu are rost sa le dai intr-o cantitate care nu aduce nici un beneficiu in plus fata de doza recomandata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orice e mult strica. Ramai la doza recomandata, corpul nostru are nevoie de o anumita valoare de magneziu, fier, calciu, tu daca ii dai mai putin apar carente, daca ii dai mai mult apar probleme.

"Cresterea concentratiei magneziului sanguin se intalneste in insuficienta renala (din cauza ca rinichii nu il pot elimina din urina), in diabetul grav, in boala Basedow (hiperfunctia glandei tiroide)."
sursa: http://www.analizemedicale.com/......od_223.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gyzzard din nou...
esti doctor?

Daca tu consideri ok sa ii spui ca nu este nici o problema sa ia cat magneziu doreste e problema ta.

| floricel_5586 a răspuns:

Intrebarea e,, de ce iei,,? unde vrei sa ajungi cu magneziul?