| AvalohAlyn a întrebat:

Care e doza recomandata de lecitina zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Alexandruuu88 a răspuns:

Citeste prospectul/intreaba farmacistul

| SilviaPunct a răspuns:

1000-1200/zi. In principiu daca iei de 500 se administreaza 2/zi iar daca iei de 1000 sau 1200 se administreaza 1/zi.

| teamleader a răspuns:

Este bine sa consulti medicul de familie pentru o medicatie corecta. Pina atunci de curiozitate... Doze si mod de administrare
Oral, o capsula dimineata, eventual la mijlocul zilei. Daca administrarea inainte de masa cauzeaza neplaceri la nivelul tubului digestiv, administrarea se va face in timpul mesei sau dupa mese. O serie de tratament poate dura in medie 4-8 saptamani; se pot face mai multe serii pe an cu pauze de 10-20 zile.
Doza zilnica recomandata in ceea ce priveste administrarea lecitinei este de 10-30 g.
In cantitati mai mari, lecitina poate duce la aparitia efectelor secundare, manifestate prin diaree, cresterea in greutate sau dimpotriva, scaderea poftei de mancare, iritatii, dureri de cap, stari de greata, stari de ameteala, varsaturi, miros corporal urat alaturi de respiratie urat mirositoare.
Totodata, la anumite persoanele, adminsitrarea cronica de lecitina in doze ce depasesc 3.5 g in fiecare zi, poate duce la scaderea tensiunii arteriale, conditie medicala manifestata prin stari de ameteala, confuzie, vedere incetosata si chiar stari de lesin.
Reactii adverse
De obicei minore, rareori cresterea salivatiei, greata sau insomnie dupa prizele de seara.