| Jigokunokishi a întrebat:

Daca ieri am avut diaree si azi parca ii o leaca male are shieva daca beau bere sau vin (eventual vodka)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Deoarece ai luat Furazolidon, NU ai voie să consumi alcool ( de nici un fel ) timp de 4 zile DUPĂ terminarea tratamentului ( după ultima administrare )!

"Folosirea Furazolidon Terapia cu alimente şi băuturi :

În timpul tratamentului şi 4 zile după oprirea acestuia, nu trebuie să consumaţi băuturi alcoolice (pot să apară unele reacţii denumite reacţii de tip disulfiram care se manifestă prin înroşirea bruscă a feţei, dificultăţi în respiraţie, ameţeli, senzaţie de constricţie la nivelul pieptului) şi alimente care conţin o substanţă numită tiramină (brânzeturile fermentate conţin cantităţi mari de tiramină) deoarece există risc crescut de hipertensiune arterială şi alte manifestări toxice." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/.......12.07.pdf

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Bineinteles ca nu este bine! Chiar nu poti sa mai rabzi 2-3 zile? Organismul a avut de suferit, trebuie sa-si revina, flora intestinala a fost distrusa.Continua cu regimul alimentar macar, bea lichide, ceaiuri(prin diaree te deshidratezi), daca medicamente crezi ca nu mai este nevoie.

| Jigokunokishi explică (pentru pietrean):

Am luat furazolidona... are ceva daca beau dupa o zi de cand l-am luat?

| Mihaela1964 a răspuns:

Berea si votca nu-s indicate...vinul poate, dar putin, oricum.