| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca ieri mi s-a intamplat sa am erectie de aia puternica inseamna ca nu am disfunctie erectila? Sau chiar si cei care sufera de asa ceva mai pot avea erectii puternice cateodata? Doar ca tine prea putin. Sau e normal sa tina asa putin erectia aia asa puternica daca a fost obtinuta prin mastur bare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca poti avea erectii, este vorba de impotenta psihologica. Daca nu poti avea erectii, este impotenta fizica.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

A, da, multe medicamente, in special cele din psihiatrie pot opri temporar erectiile. Daca asta e problema, mergi la medic sa-ti schimbe medicamentele cu altele care nu produc asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Eu nu sunt medic sa-ti pun diagnostic. Ti-am explicat doar care e diferenta intre impotenta psihologica si impotenta fizica.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu neaparat deloc, dar foarte scazuta.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Problemele astea trebuie sa le discuti cu un medic.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrey1352 a răspuns:

Erectiile puternice sunt o parte normală a funcționării sexuale masculine și nu indică în mod necesar absența disfuncției erectile. Este posibil ca bărbații care suferă de disfuncție erectilă să aibă în continuare erecții puternice în anumite momente, dar acestea pot fi dificil de menținut sau de a le obține în mod constant.

Durata erecției poate varia de la persoană la persoană și poate fi influențată de mai mulți factori, cum ar fi nivelul de excitație sexuală, sănătatea generală și nivelul de stres. În general, erecțiile puternice și de scurtă durată nu sunt neobișnuite și nu sunt considerate o problemă, mai ales dacă acestea apar în urma stimulării sexuale adecvate.

Disfuncția erectilă se referă la incapacitatea persistentă de a obține sau menține o erecție suficient de puternică pentru a avea activitate sexuală satisfăcătoare. Dacă ai preocupări legate de funcția erectilă sau dacă observi că ai dificultăți în menținerea erecției în mod constant sau în situații sexuale reale, ar fi recomandat să consulți un medic specialist în domeniul urologiei sau să discuți despre aceste probleme cu un profesionist de sănătate.

Ei pot evalua simptomele tale, pot discuta cu tine despre orice factori de risc sau afecțiuni preexistente și pot oferi un diagnostic și un plan de tratament adecvat, în cazul în care este necesar.

Răspuns utilizator avertizat