| Petrovic a întrebat:

Dacă îmi crește tensiunea arterială, poate să îmi curcă sânge din nas?
Din ce motive îți poate curge sânge din nas?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Clar că da. Punctul de rezistență minimă cedează întotdeuna. (roagă-te să nu fie în altă parte)

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da iti poate curge sange de acolo, asta e si o cauza a acelor sangerari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motivul e logic: din cauza presiunii sângelui în artere și vene, se sparg unele vase de sânge din nas (vase mai firave).
E mai bine să se spargă vasele din nas decât cele din (Doamne ferește!) creier.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și ar trebui să mănânci zilnic usturoi. Planta asta minunată are o mare calitate: reglează tensiunea.
Dacă ai tensiunea ridicată, o coboară, iar dacă e prea coborâtă, o ridică. Practic, usturoiul normalizează tensiunea.
PS. Și o să ai și mai puțini prieteni pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Sau daca te lovesti. Sau daca ai vreo afectiune. Sau lipsa de vitamine (incearca vitamina C) Etc. Daca curge o data, nu-i bai. Daca se intampla des, ar trebui sa mergi la medic.