| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Cativa dintre voi m-ati rugat sa va povestesc cum a fost si ce m-i s-a spus la consultul in legatura cu ochii.Pai m-i s-a spus ca la 20 de ani trebuie sa fiu operata, iar aceasta operatie dureaza 2 minute si costa 18 milioane doar la un ochi.Trebuie sa port ochelarii permanent si sa mananc cat mai multe afine pentru a se stationa boala cat mai repede pentru a putea fi operata.Insa m-i s-a spus ca nu voi putea naste decat prin cezariana cea ce ma ingrijoreaza pe o parte pentru ca eu prefer sa nu am copii decat sa nasc asa.Nu mi-ar place sa raman cu cicatrice toata viata.Mai bine adopt un copil sunt destui fara paranti si cred ca as putea sal iubesc ca pe copilu meu.Insa intrebarea mea este urmatoarea. Oare ma va accepta cineva asa? Fara sa aiba un copil cu mine?

Răspuns Câştigător
| Andrei_6051 a răspuns:

Ti-au zis bine de afine pentru ca au vitamina C si ajuta la imbunatatirea vederii. pacat ca oftalmologii nu zic ca miopia se poata trata natural. vezi pe www.renuntalaochelari.com

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita. Cand vei ajunge la varsta potrivita, cand iti va ticai ceasul biologic si vei avea langa tine barbatul potrivit, vei vrea un copil, de-ar fi sa-ti taie o mana si un picior pentru a-l avea. Cicatricea de cezariana o sa ti se para o chestie atat de mica si neimportanta incat nici n-o sa te gandesti la ea. Ce simti tu acum e apanajul varstei tinere si imaturitatii.

| EUSIATIT a răspuns:

Referitor la operatie da dar nu chiar 2 min chiar si cu laser nu dureaza asa putin undeva la 10 15 min cit despre faptul ca nu ai voie sa nasti normal asa este pentru ca nu ai voi sa faci efort prin fortare cred ca ma intelegi dar de ce nu cezariana?/? daca e un medic bine nu ti face taietura mare asta nu e un motiv iar daca poti ramine insarcinata de ce nu? sau cum vrei tu dar trebuie sa gasesti omul care doreste infierea sau sa nu poata el sa procreeze altfel mai greu iti urez sanatate si sa ai parte de omul pe care il doresti desi,,, mai greu asa ceva. ok

| DaRlInGiLuSiOnS explică:

Nekane doctorita de acolo mi-a spus ca am corneea deplasata cea ce mi s-a mai spus si la alte controale. A 2 parte e ca daca voi naste normal eu pot sa o iau razna iar copilu va iesii handicapat e tot ce mni s-a spussadsadsadIar eu sunt una din putinele persoane care isi doresc un copil de cand sunt am zis ca eu nu vreau copii si uite ca este adevarata zicala AI GRIJA CE-TI DORESTI CA SAR PUTEA INDEPLINI urasc operatiile nu am fost in viata mea operata. Iar miopia mi se trage din neam si tocmai eu am fost aia :lovita:

| xibalba a răspuns:

Hei, sa renunti la un copil pentru o cicatrice? E o nebunie. Da, sigur sunt persoane care vor accepta sa infiezi un copil, dar si mai sigur e faptul ca vei fii tu insati mama, pentru ca asta e visul oricarei femei, pana la urma, in ciuda neajunsurilor (cicatrici si alte minuni).

| Casiana a răspuns:

Cred ca este total gresit ca pentru o cicatrice care nici nu stii daca va exista sau nu sa decizi sa nu ai copii...Cred ca este un gest frumos sa te gandesti la adoptarea unuia, dar este mult mai frumos sa sa stii ca este al tau, sange din sangele tau...Asa ca nu te ingrijora, sunt sigura ca la fel ca toate celelalte femei ai ceva frumos ce este numai al tau, si eu am tot 20 de ani, si am defectele mele, dar nu ma jenez! Stiu sa fiu eu insami si asta iti recomand si tie!

| lora_9285 a răspuns:

Eu cred ca, mai sunt oameni buni in lumea asta.
Daca cel care vrea sa te aiba de sotie este constient de parerea ta si te accepta de la bun inceput asa cum esti atunci nu vad nici un obstacol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, din cauza dioptriilor, am nascut prin cezariana, si am 2 copii. Gandeste-te in primul rand ca sunt "sanse" ca pana la cezariana sa mai ai ceva cicatrici (operatie de apendicita, spre exemplu). Taietura de la cezariana nu e foarte vizibila, se face de obicei orizontala, in partea de jos a abdomenului (trebuie sa porti un costum de baie exagerat de mic ca sa se vada). Si in functie de indemanarea medicului, s-ar putea sa fie aproape invizibila. Si ca solutie ultima, sa stii ca se fac si operatii estetice de "scoatere a cicatricii". Oricum, sa adopti un copil este un lucru extraordinar, dar nu te crampona de asta doar de frica cicatricii. Oricum, se pare ca esti inca destul de mica, cine stie ce mai inventeaza astia pana va fi cazul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti copil, din cauza asta gandesti asa.In momentul in care vei gasi pesoana potrivita, o sa vezi ca tot ce iti doresti este sa ii daruiesti un copil, nu o sa te mai intereseze modul in care vei naste.
Dar ce dioptrii s-au stabilit? Si de ce TREBUIE sa te operezi la 20 de ani? Si eu am miopie,-1, 75 dioptrii dar, nu mi-a spus nimeni ca trebuie sa nasc prin cezariana sau ca trebuie sa ma opereze la 20 de ani, asta depinde doar de momentul in care se stabilizeza dioptriile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma socheaza ceea ce imi spui in observatie, scuza-ma dar nu te cred.In cazul in care ai miopie si nasti natural, nu exista riscul ca tu sa o"iei razna" iar copilul sa iasa "handicapat", riscul pe care ti-l asumi este ca ti-ar putea creste dioptriile si in cel mai rau caz, ai pute orbi.Deci nu te cred. Un copil care se dezvolta normal 9 luni de zile, nu devine un handicapat la nastere doar pentru ca ai tu corneea deplasata.