| noink a întrebat:

Daca imi scot o masea de minte (nu e iesita la exterior) si pe radiografie se vede foarte aproape de exterior, dreapta, radacinile nefiind incalcite) imi va face anestezie generala sau locala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Se face anestezie locală, cu injecție în gingie, si în falcă.
Să ai grijă ca înainte de a te duce la stomatolog, să nu bei cafea, pentru că nu te prinde anestezia, am pățit odată, de mi-a scos nervul aproape pe viu.
Oricum, stai liniștit și anestezia locală cu xilină, anulează orice disconfort, în timpul procedurii.
Sănătate!

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Locala. La asa ceva, nu se face anestezie generala.

| Anonim20143 a răspuns:

Anestezia generală se recomandă în cazul intervențiilor chirurgicale de lungă durată, laparoscopice, ginecologice (in cazuri rare se recomanda și la intervențiile obstetricale ), urologice, cu o complexitate mare și este recomandată persoanelor puțin mai plinuțe. Asta așa pentru cultura ta generală.

Cât despre scoaterea măselei de minte anestezia se efectuează local.