| PuFiLiCi98 a întrebat:

Daca incep viata sexuala scap de cosuri? Am acnee severa, sunt baiat, 16 ani. FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ForYouBaby a răspuns:

Nu, au aparut aceste zvonuri ca atunci cand incepi viata sexuala dispare si acneea este ceva total fals! singurul lucru de care dispare este virginitatea eu zic sa o mai pastreziwinking laughing iar despre acnee cea mai buna metoda este sa mergi la dermatolog sa urmezi tratamentul dat decatre el si sa ai o alimentalie sanatoasa fara fast food-uri happy
Succes! happy

9 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Hormonii care genereaza acneea si hormonii sexuali sunt 2 lucruri diferite. cam asa si legatura dintre ce intrebi tu. acneea este o parte naturala la fiecare om. cand scapi de ea poti fi considerat barbat smug

| AlexanderAdrian a răspuns:

Skinoren nu functioneaza la toate tipurile de acnee. Zynerit-ul a fost folosit de mai multa lume cu niste rezultate dezastruoase. Am un amic care a patit-o rau. Nu lua asa ceva sub absolut nici o forma.

Daca acneea e severa mergi la dermatolog, poate ai o infectie cu stafilococ auriu la nivelul tenului.

Nu pune mainile murdare pe fata, intr-un fel e un sfat bun. Mainile murdare pe fata nu produc cosuri. Cosurile la adolescenta sunt produse de dereglarile hormonale care fac ca glandele sebacee sa produca sebum, grasimea pielii in exces, porii se blocheaza si se infecteaza. Se infecteaza si cu pielea curata atat timp cat porul e blocat si oricum la nivelul pielii exista bacterii...intelegi tu.

Pe langa tratamentul eventual pe care o sa ti-l dea medicul si inca o data, nu lua Zynerit ca medicii sunt absolut imbecili in ce priveste dezastrul asta de medicament, foloseste ulei esential de arbore de ceai concentrat 100% de la Fares, e cel mai ieftin si mai raspandit. Acest ulei e un cicatrizant antiinflamator antimicrobian natural. Un cos stors si tratat cu aces ulei se vindeca de doua ori mai repede si lasa pielea mult mai bine refacuta. Da da stiu ca nu se recomanda stoarcerea cosurilor - bullshit, atat timp cat cosul poate fi stors, stoarce-l, ce logica e aia sa tii infectia in piele pana se resoarbe ea automat? raman semne? aiurea, semne raman la un procent atat de mic de persoane in plus aproape toate pot fi tratate la maturitate cu dermoabraziune si alte tratamente la saloanele cosmetice.

| wolder a răspuns:

E un mit babesc.
din propria experienta iti spun ca nu scapi
cu un tratament drastic la dermatogol iti va trece
eu am reusit happy

| wolder a răspuns:

Toti doctori recomnda skinoren si zynerit. poti incerca
sa nu pui mana murdara pe fata
sa te speli des
sa nu te speli cu apa calda
sa nu le storci decat daca sunt imense

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar de virginitate scapi!

| shadow72 a răspuns:

De farmacie ai auzit...e chestia aia cu miros de midicamente si plusul ala verde atarnat la usa...mergi acolo si intraba de ceva contra acneei

| SebastianCMT a răspuns:

De virginitate o sa scapi de acnee nu. Doar cu o alimentatie bogata in fructe. Cauta pe net.

| ClauditaSmile a răspuns:

Cine te-a pacalit?

| lovebooks a răspuns:

Un coleg de al meu mereu îmi spune să fac sex pentru a scăpa de coşuri. Cunosc persoane care după ce şi-au început viaţa sexuală au început să scape de coşuri, însă nu ştiu dacă asta este lege pentru fiecare om.
Sfatul meu este să mergi la un doctor, el îţi va trata problema. Posibil să îţi dea pastile sau ceva de genul. Este mai sigur.
În + viaţa sexuală ţi-o începi când simţi, când eşti pregătit, nu o începi ca să scapi de coşuri.
Acneea e ceva normal la vârsta asta, eşti adolescent. :*