| arsenia a întrebat:

Daca incepi sa iei tratament pentru diabet cu insulina dupa aceea mai poti sa treci la medicamente?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| nicky a răspuns:

In functie de gravitatea diabetului medicul iti va spune ce medicatie poti lua. Doar el va considera daca e nevoie numai de insulina sau poti sa mai iei medicamente dupa o perioada. Sanatate.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca faci insulina pentru o operatie sau daca ai un accident, o fractura, e posibil sa te intorci la medicamente orale. Daca ai inceput insulina fiindca antidiabeticele orale nu-si mai faceau efectul, n-o sa te mai poti intoarce la ele, fiindc a practic ai dezvoltat rezistenta la actiunea lor.
Insulina nu e un capat de tara. Te va ajuta sa-ti controlezi mai bine glicemia, iti va permite o mai mare libertate in alimentatie si nu are reactii adverse daca ti-o adminstrezi corect si te alimentezi corect.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Nu, o data inceput tratamentul cu insulina persoana respectiva va fi dependenta pe viata... se poate ca daca are grija la ce mananca sau tine un regim special cum ar Atkinsul sa ajunga la o doza minima de insulina sau ffff rar am auzit ca a scapat de tot de insulina insa cate cazuri am vazut numai in familia mea... o data trecuti pe insulina asa si raman... dieta Atkins este o dieta fffff buna pentru diabetici... ii ajuta foarte mult in buna functionare a pancreasului... pentru mai mult detalii cauta pe google Atkins sau treci pe la profilul meu unde este un link spre blogul meu acolo vei gasi etapele dietei Atkins si cateva retete... insa inainte de a incepe diaeta Atkins trebuie sa vorbesti cu nutritionist sau diabetolog care sigur stie despre ce e vorba sunt unele vitamine care trebuie luate o data cu aceasta dieta... multa sanatate

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa observatiile mele (nu stiu oficial), dintre cei care odata au inceput insulina toti au devenit dependenti de ea, fara sa se poata lasa si trece la alte tratamente. Am multe asemenea cazuri intre cunostinte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate numai in anumite situatii! personal am diabet tip1 si daca ar fi sa aleg intre tratament cu pastile si cel cu insulina l-as alege pe cel din urma
paradoxal dar iti ofera o mai mare libertate pentru simplu motiv ca acest tratament e mai flexibil.(veteranii stiu de ce!)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Automat ai trecut pe medicament si la inceput te simti super dar o sa devii din cee in cee mai atras de acel super si recomand decat se te chinuii aiurea!

| htbogdan a răspuns:

Eu sunt diabetic, fac insulina si nu este chiar atat de complicat precum zice lumea...in primul rand cei care sunt trecuti pe medicamente sunt cei diagnosticati dupa varsta de 30 de ani, sunt putine cazuri in care cei trecuti de aceasta varsta fac insulina, iar daca ajung sa faca insulina o fac fie pentru ca s-a creat o rezistenta la medicamente care nu au o concentratie foarte mare de insulina sau sunt deja complicatii care impiedica un bun tratament cu medicamente. Ideea e in felul urmator, cei care fac insulina au un program mai lejer...dece? in primul rand poti sa iti faci insulina in functie de cat mananci pe cand cel care ia medicamente nu poate lua doua pastile ca a mancat mai mult. Dependenta asta despre care vorbiti voi e putin deplasata, dependenti sunt si cei pe medicamente la fel sunt si cei care fac un transplant de pancreas (ceea ce este putin probabil sa reuseasca, datorita multiplelor functii pe care le are acesta) ei ajungand sa fie toata viata dependenti de imunosupresoare, ceea ce e mai rau decat orice insulina. Este boala secolului iar cei care o au trebuie sa o accepte, doar asa vor putea trece mai departe si tineti minte este o boala care nu doare. Si asa cum in ultimi 10 ani s-au descoperit tipuri noi de tratamente si tipuri noi de insulina, tot asa s-ar putea ca in urmatorii 10 ani sa se gaseasca un tratament...asa ca incercati sa respectati regimul si poate in viitor vom vorbi despre cum era sa ai diabet.