| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca injectezi insulina unei persoane care nu sufera de diabet?

1 răspuns:
| Mary8996 a răspuns:

Daca unei persoane care nu are diabet ii injectezi insulina va face hipoglicemie ( nivel scazut de glucoza in sange). se poate ajunge pana la coma hipoglicemica. Insulina este un hormon secretat de pancreas care regleaza nivelul de glucoza din sange. In cazul in care un om are diabet, inseamna ca pancreasul nu ii secreta suficienta insulina si atunci trebuie injectata insulina din mediul extern. Dar daca un om nu are diabet si tu ii injectezi insulina automat va fi prea multa insulina in organism, nivelul de glucoza va scadea drastic iar persoana respectiva poate intra in coma hipoglicemica ba chiar poate muri. happy